/nginx/o/2025/05/06/16823766t1h7888.jpg)
Narva kolledžis avatav uus magistriõppekava hõlmab andmeteadust, andmehõivet, robootika põhitõdesid, 3D mudelite koostamist ja 3D printimist. Samuti nutimaailma loomise võimalusi enda ümber ja veel palju muud teemaga seotut. See on sessioonõpe ning õpingud kestavad kaks aastat. Tartu Ülikool lõi õppimisvõimaluse, mille sarnast Narvas varem pole olnud. Avaldusi õppima astumiseks saab esitada SAISis kuni 1. juunini käesoleval aastal.
Kellele see õppekava on mõeldud? Eeskätt sobib see neile, kes tahavad jätkata õpinguid ülikoolis robootika, infotehnoloogia ja andmeteaduse suunal. On üsna tavaline, et tööandjad värbavad IT erialade inimesi tööle juba nende ülikooli õpingute ajal. See on nüüd suurepärane võimalus nendele inimestele, kes on juba leidnud (Ida-Virumaal) sobiva töökoha, aga kellel samas on kindel soov jätkata õpinguid valitud erialal.
/nginx/o/2025/05/06/16823767t1he16a.jpg)
Narva kolledži robootika ja andmeteaduse rakenduse õppekavaga peaksid tutvuma kindlasti kõik need juhid, kelle ettevõtted moodustavad tööstussektori väärtusahela: IT, logistika, andmete kogumine ja analüüs, robootika jne. Lihtsustatult öeldes, kõigi ettevõtete juhid, kes tegelevad oma praeguses või tulevases ettevõttes protsesside planeerimise, juhtimise ja rakendamisega. Andmeteadus aitab ettevõtetel optimeerida protsesse ning muuta otsustamise protsessi tõhusamaks, see omakorda aitab leida ettevõttele parimad valikud ja lahendused.
Antud magistriõppekava sobib ka inimestele, kes soovivad leida oma ellu uut väljakutset ning laiendada oma oskuste tööriistakasti. Uued teadmised on aga sujuva karjäärpöörde aluseks.
Meediast võib leida artikeleid, mis räägivad lugusid sellest, otsekui ei peakski infotehnoloogia valdkonnas mingeid oskusi omama. Tuleb aga kusagilt pihta hakata ning interneti abil amet selgeks saada. See võib ka niimoodi olla, aga Tartu Ülikooli inimesed siiski usuvad, et usaldusväärsed teadmised ja oskused omandab inimene vaid süstemaatilise õppetöö käigus professionaalsete õppejõudude juhendamisel.
Robokoda – robootika labor Narvas
Lisaks uue magistriõppekava avamisele rajatakse Narva kolledžisse kaks uut laborit, mis toetavad nii õppetegevust kui ka ettevõtlust. Kolledži õppehoones kohandatakse ümber kaks ruumi: üks neist saab olema kaasaegne robootikaklass, mis võimaldab tudengitel õppida praktilisi oskusi innovaatilises keskkonnas, teine aga teaduslabor nimega Robokoda, mille eesmärk on pakkuda tuge ettevõtetele lahenduste arendamisel ja testimisel.
Robokoda keskendub kuuele põhisuunale: koolituste pakkumine, lahenduste väljatöötamine, konsultatsioonid, ekspertteadmiste ja -oskuste jagamine, arendatud lahenduste testimine ja valideerimine ning teadusaparatuuri kasutamise võimaluse pakkumine. See mitmekülgne lähenemine toetab nii kohaliku ettevõtluse kasvu kui ka tudengite praktilist kogemust.
Õppekava on tihedalt seotud laborite tegevustega. Magistriõppes osalevad tudengid saavad praktika käigus lahendada kohalike ettevõtete reaalseid probleeme. Ühe semestri pikkune praktika annab võimaluse tegeleda konkreetse ettevõtte vajadustega, millele järgneb magistritöö — kas sama probleemi teoreetiline edasiarendus, analüüs või vajadusuuring. Praktilised lahendused ja teoreetiline süvitsi minek ühenduvad Robokojas, kus tudengitel on võimalik oma teadmisi ja oskusi proovile panna päris eluliste väljakutsete lahendamisel.
Oluline on rõhutada, et loodavad laborid — robootikaklass ja Robokoda — täidavad erinevaid, kuid teineteist täiendavaid rolle. Laborid valmivad Õiglase ülemineku fondi toel, mille eesmärk on kasvatada Ida-Virumaa heaolu, tugevdada ettevõtete konkurentsivõimet ning arendada majandust, haridust ja elukeskkonda.
Uus magistriõppekava annab võimaluse ennast proovile panna. Langeta otsus ja esita avaldus õppima asumiseks Tartu Ülikooli Narva kolledži robootika ja andmeteaduse magistriõppekavale.
/nginx/o/2025/05/06/16823768t1hdd83.jpg)
Vastuvõtt koosneb kahest etapist: erialakatsest ja eelmise õppeastme keskmisest hindest. Erialakatse on intervjuu, mille eesmärk on kindlaks teha kandidaadi valmisolek järjepidevaks õppimiseks, erialaseks arenguks ning karjääriks robootika ja andmeteaduse valdkonnas. Kasuks tuleb personaalne motiveeritus, programmeerimiskeelte oskus, IT ja/või matemaatikaalased üld- ja analüüsioskused.
Täiendavat infot õppimisvõimaluste kohta Tartu Ülikooli Narva kolledžis leiab aadressilt www.narva.ut.ee/sisseastumine.