/nginx/o/2021/04/20/13737703t1h8e36.jpg)
Eesti kõrgkoolid ja kutseõppeasutused pakuvad haridus- ja noorteameti (Harno) roheoskuste programmi raames üle 150 tasuta koolituse, mis aitavad inimestel ja organisatsioonidel arendada oskusi kestlikuks ja ressursitargaks tegutsemiseks.
Koolitused on suunatud töötajatele, tööandjatele ja personalijuhtidele, kes soovivad täiendada teadmisi rohetehnoloogiate, energiatõhususe, kestliku juhtimise ja keskkonnasõbralike töövõtete kohta. Programmi viib ellu haridus- ja noorteamet koostöös haridus- ja teadusministeeriumiga.
«Roheoskused on uue aja oskused, mille arendamine ja omandamine muutub töömaailmas üha väärtuslikumaks. Koolitused on ettevõtete ja töötajate jaoks võimalus, kuidas parandada enda konkurentsieelist, luua uusi ärivõimalusi ning kasutada säästlikumaid töövõtteid ja -protsesse,» sõnas haridus- ja teadusministeeriumi täiskasvanuhariduse valdkonna juht Ena Drenkhan.
Koolitused ja mikrokvalifikatsiooniõpe toimuvad üle Eesti ning neid viivad läbi kõrgkoolid ja kutseõppeasutused. Eesmärk on koolitada järgmise aasta keskpaigaks vähemalt 2830 inimest, sealhulgas 330 pedagoogilist töötajat ja õppejõudu. Koolitusi pakutakse erinevates valdkondades, aidates nii ettevõtetel kui ka töötajatel suurendada oma konkurentsivõimet. Osalejad õpivad, kuidas tegutseda ettevõttes keskkonnasõbralikumalt ja kestlikumalt ning saavad praktilisi juhiseid selleks.
Haridus- ja noorteameti roheoskuste programmi juhi Anna Traksmaa sõnul on tuleviku majanduses väiksema keskkonnajalajälje saavutamiseks vaja ettevõtetes rohepädevustega spetsialiste. «Roheoskused ei ole seni olnud hariduses selgelt määratletud. Selle programmiga toome tööturule uue põlvkonna spetsialiste, kellel on oskused, mida kestlik majandus vajab,» sõnas Traksmaa.
Kõige enam koolitusi pakutakse roheoskuste programmi raames ehitus- ja juhtimisvaldkonnas, kus roheteadmised ei ole enam üksnes tööalane nõue, vaid kujunevad üha enam ka konkurentsieeliseks tööturul. Näiteks toimuvad ehitusvaldkonnas järgmised koolitused:
Ehitusmaterjalide korduvkasutus ja ringlussevõtt (Tallinna Tehnikaülikoolis)
Soojusisolatsiooni liitsüsteemide paigaldamine hoonetele (Tartu Rakenduslikus Kolledžis ja Haapsalu Kutsehariduskeskuses)
Puitmajade energiatõhususe tõstmine ja seinte viimistlemine looduslike krohvidega (Haapsalu Kutsehariduskeskus)
Nordeconi juhatuse liige Deniss Berman toob välja, et roheoskused on hädavajalikud tagamaks hoonete energiatõhusus ja keskkonnasõbralikkus. «Ehitussektoris on kestlik mõtteviis võtmetähtsusega – energiatõhusus, taastuvenergia kasutamine ja keskkonnasõbralike materjalide valik on tulevikus vältimatult vajalikud. Iga ehitaja ja insener peaks olema teadlik keskkonnasõbralike lahenduste rakendamise võimalustest. Lisaks on roheoskusi ja kestlikkust puudutavat tarvis alati vaadata koosmõjus kulutõhususe ning majandusliku mõistlikkusega,» ütles Nordeconi juhatuse liige.
Juhtimisvaldkonnas on fookuses koolitused, mis aitavad arendada teadmisi ja oskusi rohepöörde elluviimiseks ettevõtetes. Näiteks saab õppida:
Muudatuste juhtimine rohepöörde toetamiseks (Tartu Ülikoolis)
Ringmajanduslikud ja rohelised lahendused ettevõtetele (Tallinna Tehnikaülikoolis)
Kestlikkuse kriteeriumide arvestamine projekti- ja rahastustaotlustes (Tallinna Majanduskoolis)
Koolitused on osalejatele tasuta. Oluline on vaid iga koolituse puhul jälgida, kes on sihtgrupp. Roheoskuste programm on osa Eesti rohestrateegiast ja seda rahastatakse Euroopa Liidu taaste- ja vastupidavusrahastu kaudu. Programmi koolitused on osa täiskasvanutele suunatud riiklikust täienduskoolituse tellimusest, mille raames pakutakse kokku üle 1500 tasuta tööalase koolituse.
Nii roheoskuste kui koolituste kohta on võimalik rohkem infot leida ja registreeruda roheoskuste leheküljelt www.roheoskus.ee .