Saada vihje

Tallinna Tehnikaülikooli rektoriks pürivad Land ja Soomere peavad debatti

Täna toimub TTÜs rektoriks pürgivate Tiit Landi (vasakul) ja Tarmo Soomere avalik väitlus.
Täna toimub TTÜs rektoriks pürgivate Tiit Landi (vasakul) ja Tarmo Soomere avalik väitlus. Foto: Eero Vabamägi

Täna toimub TTÜ aulas rektoriks pürgivate Tiit Landi ja Tarmo Soomere avalik väitlus. 

Väitluse teemadeks on organisatsiooni juhtimine ja kõrghariduskeskkond, õpe ja tudengid, teadus ja innovatsioon, ettevõtlus ja ühiskonna teenimine.

Postimees teeb väitluselt otseülekande. 

Akadeemik ja tehnikaülikooli mereteadlane Tarmo Soomere on varem leidnud, et ülikoolide panus ühiskonna teenimisse on olnud tagasihoidlik.

«Tallinna tehnikaülikool peab selles valdkonnas võtma juhtrolli, süstemaatiliselt sisustades selle missiooni tähendust, panustades selle sisu realiseerimisse nii, et kasu sellest muutuks mõistetavaks nii poliitikutele, ettevõtjatele kui ka laiale üldsusele, ning innustades teisi kõrgharidusmaastiku osalisi samas suunas liikuma,» ütles Soomere. 

Teadusvaldkonda vaadeldes nägi ta, et tehnikaülikooli teadlaste rahvusvaheline nähtavus ei vasta ülikooli teaduslikule potentsiaalile, aga selle lõhe ületamine tugevdab ülikooli positsiooni ja toetab õppetöö kvaliteeti.

Õppetööd analüüsides konstateeris Soomere, et inseneriõpe on oma olemuselt kallis. «On aga väga tõenäoline, et inseneriõppe rahastuse suurendamise vajadusele õnnestub leida nii poliitilist kui ka majanduslikku toetust intensiivsema ja sisulisema ühiskonna teenimise kaudu.»

Praegune rektor Tiit Land​ leidis, et õppetöös on kõige olulisem kvaliteedi tagamine.

«Eriti tähtis on siin vähendada üliõpilaste väljalangemist ja suurendada vastuvõttu, ennekõike inseneerias, ITs ja tehnoloogiates.»

Tema kinnitusel on toimunud murrang ülikooli teadustasemes, ülikooli teadustulemusi on avaldatud üha rohkem kõrgetasemelistes teadusväljaannetes.

Doktorantidest on saanud nooremteadurid, tõstetud on nende tasu ning seeläbi vähendatud väljalangevust doktoriõppest, samuti on enam väärtustatud õpetamist.

Ülikool seab eesmärgiks suurendada ettevõtluskoostöö mahtu ja panustada kaitsetööstuse arendamisesse, luues selleks uue teaduskondade ülese fookustippkeskuse.

Kommentaarid
Tagasi üles