Saada vihje

Kuidas leida enda jaoks sobiv IT-bakalaureuseeriala TalTechis?

Birgy Lorenz.
Birgy Lorenz. Foto: Gert Zavatski

Infotehnoloogia on kiiresti arenev ja mitmekülgne valdkond, mis avab ukse paljudele põnevatele karjäärivõimalustele.

IT-s on võimalik valida mitmete eri suundade vahel, alates programmeerimisest ja riistvaraarendusest kuni küberturvalisuse ning tehisintellekti loomiseni. Aga kuidas leida enda jaoks just sobiv IT eriala, kui oled äsja kooli lõpetanud või kaalud karjääripööret?

TalTechi IT-teaduskonna bakalaureuseõppe õppeprodekaan Birgy Lorenz jagab kasulikke soovitusi.

Leia sobiv suund läbi eneseanalüüsi

TalTechis on kuus infotehnoloogiaalast bakalaureuseõppekava: küberturbe tehnoloogiad, äriinfotehnoloogia, riistvara arendus ja programmeerimine, IT-süsteemide administreerimine, informaatika ja tehisintellekt ning IT-süsteemide arendus (valikus ka sessioonõppena).

Selleks et leida nende seast endale sobiv eriala, soovitab õppeprodekaan Birgy Lorenz alustada eneseanalüüsist.

«Kui oled värske koolilõpetaja, mõtle, millised õppeained sulle põhikoolis ja gümnaasiumis enim meeldisid. Näiteks, kui sulle meeldis matemaatika, võiksid kaaluda tarkvaraga seotud erialasid. Kui hoopis füüsika, siis võib sobida riistvaraarendus. Ühiskonnaõpetus võib viia küberturvalisuse või informaatika suunas, tööõpetus aga samuti riistvaraarenduse juurde. Võib-olla oled loonud õpilasfirma ja tunned huvi ettevõtluse vastu, siis võiks sobida äriinfotehnoloogia,» selgitab ta.

«Seejärel tasub mõelda, millised tegevused sind köidavad. Kas sulle meeldib ideid teistele esitleda? Sel juhul võiks sobida küberturvalisus, kus eneseväljendus ja teemade arusaadavalt selgitamise oskus on väga olulised. Kui sind huvitab, kuidas asjad töötavad, võib sobivaks valikuks osutuda riistvaraarendus. Loogikaülesanded ja süsteemne mõtlemine võivad viia tehisintellekti valdkonda jne. Samuti tasub meenutada, kas oled osalenud olümpiaadidel, kübervõistlustel või näiteks kood/Jõhvi tegemistes. Kõik sellised kogemused aitavad paremini mõista, millises suunas liikuda,» jätkab Lorenz.

Kui aga inimene kaalub karjääripööret, on Lorenzi sõnul tavaliselt juba IT-ga mingil määral tutvust tehtud: «Olen pannud tähele, et mehed on tavaliselt Courseras mõne kursuse läbinud ning läbi selle avastanud enda jaoks IT. Naised aga võtavad rohkem aega ja proovivad juba ise midagi teha. Näiteks osaletakse häkatonidel ja konverentsidel. Soovitan kõike seda esmalt teha ning miks mitte ka võtta mõni lühem kursus, mille pealt saab juba hästi otsustada, kas IT valdkond üldse sobib.»

Birgy Lorenz.
Birgy Lorenz. Foto: Gert Zavatski

Tee valik, mis toetab sinu tulevikueesmärke

«Minu enda suur lemmik, mis maailmas praegu laineid lööb, on küberturvalisus,» ütleb Lorenz. TalTechis õpetatakse seda eriala inglise keeles. Tegemist on ainsa ülikooliga Eestis, kus küberturvalisust ülikoolitasemel õpetatakse. Kursusele jõuavad sageli tugeva matemaatikataustaga noored ning välistudengid, kellest saavad tulevased küberkaitsjad.

«Tööturg vajab küberkaitsjaid. Tihti käivad ettevõtted ja avaliku sektori organisatsioonid meie õpilaste seast juba nende õpingute ajal tulevasi spetsialiste otsimas. Inglise keeles õppimine annab lisaks rahvusvahelise konkurentsieelise. Lõpetajad on laia profiiliga ning neist võivad saada näiteks andmekaitse spetsialistid, süsteemikaitsjad, regulatsioonide loojad või juhid,» räägib Lorenz.

Kui huvi kaldub pigem ettevõtluse ja äriprotsesside poole, siis tasuks kaaluda äriinfotehnoloogiat. Selle eriala lõpetajatel on nii programmeerimis- kui ka andmeanalüüsi oskused.

«Tegu on samuti laia profiiliga spetsialistiga, kes oskab hinnata, millised valikud toovad ettevõttele kaasa uusi võimalusi. Meie äri-IT tudengid tegelevad ettevõtlusega, reisivad ja toovad koju uusi äriideid. Mitmete täna edukate ettevõtete taga on sageli just meie lõpetajad,» ütleb Lorenz.

IT-süsteemide administraatorid keskenduvad süsteemide ülesehitamisele, turvalisuse tagamisele ja süsteemi töökindluse hoidmisele. Õppe käigus omandatakse teadmised võrkude, serverite ja pilvetehnoloogiate haldamisest. Lorenzi sõnul on see suund eriti populaarne karjääripöörajate ja kutsekooli õppurite seas.

Informaatika ja tehisintellekti eriala on seevastu üks uuemaid TalTechis, ent see on kiiresti leidnud oma koha. «Sellele erialale on tulnud noored, kes soovivad omandada nii teooriat kui saada praktilisi kogemusi. Uusi lahendusi otsitakse läbi matemaatika ning proovitakse mõista ja suunata tehisintellekti arengut,» märgib Lorenz.

IT-süsteemide arenduse eriala keskendub aga digitaalsete lahenduste loomisele. «Siin mõeldakse, milliseid lahendusi ettevõtted vajavad ning hiljem need teostatakse. Sageli soovivad just IT-süsteemide arenduse õppurid tööle minna juba õpingute ajal,» ütleb õppeprodekaan Lorenz.

Riistvara arendus ja programmeerimine on mõeldud neile, kes tahavad oma kätega midagi päriselt valmis teha, näiteks roboteid või elektroonikaseadmeid. «See on üks vahva eriala. Siin saab kasutada nii oma aju kui käsi – joota, tinutada, skeeme kokku panna jne. See on haruldane ja väga väärtuslik oskus, mida paljudes riikides enam ei õpetata. Kui me ise riistvara enam ei loo, sõltume üha rohkem Hiinast, mis pole meie jaoks jätkusuutlik. See õppekava tagab meile tehnoloogilise iseseisvuse. Rohkelt tehakse koostööd ka inseneridega,» võtab Lorenz kokku.

Praktika ja häkatonid avardavad silmaringi

TalTech teeb tihedat koostööd erinevate ettevõtetega, kes pakuvad tudengitele praktikavõimalusi. «Igal õppekaval on partnerettevõtted, kes kuuluvad nõukogusse ja aitavad ühtlasi kaasa õppekavade kujundamisele. Samuti pöörduvad ettevõtted ise ülikooli poole sooviga koostööd teha. Need ei ole alati isegi IT-ettevõtted, vaid on firmad, kes soovivad mingit konkreetset probleemi lahendada. Nii leitaksegi sageli meie tudengitega ühine projekt praktika või lõputöö raames,» selgitab Lorenz.

Praktikapakkumised koondatakse veel ka TalTechi praktikaportaali, kus tudeng saab ise sobiva ettevõtte välja valida ja otse ühendust võtta. Lisaks korraldavad tudengid IT ametite päeva. Seal on võimalus suhelda tööandjatega, leida endale praktikakoht või isegi tulevane töö.

Häkatonid on samuti oluline osa tudengi arengust. «Minu suur unistus on, et iga tudeng osaleks bakalaureuseõpingute jooksul vähemalt kahel häkatonil. See annab suurepärase võimaluse jääda ettevõtetele silma ning luua kontakte,» ütleb Lorenz.

TalTech pakub oma tudengitele võimalust proovida kätt ka õpetamises. «Kuna Eestis on õpetajate puudus, oleme loonud oma tudengitele õppimisvõrgustiku, kus nad saavad proovida kätt õppetöö assistentidena. Näiteks käiakse koos õppejõududega koolides gümnaasiuminoortele teadmisi jagamas. Kellele õpetamine sobib, võib hiljem meile tööle kandideerida,» annab Lorenz teada.

Birgy Lorenz.
Birgy Lorenz. Foto: Gert Zavatski

IT-õpingud TalTechis. Õppijakeskne lähenemine ja aktiivne tudengielu

IT bakalaureuseõpe TalTechis kestab kolm aastat ning tegu on päevaõppega. Sessioonõpet pakutakse ainult IT-süsteemide arenduse õppekaval, kus õppimine on kohandatud töötavatele inimestele. «Eeldame, et õpingute ajal keskendub tudeng täiskohaga õpingutele. Lõpukursusel läheb tööle siiski umbes 20–25 protsenti tudengitest, enamasti ühendatakse see praktika või lõputööga,» räägib Lorenz.

TalTech on loonud ka eriala vahetamiseks paindliku süsteemi. Kui mingil põhjusel soovib tudeng eriala vahetada, siis seda saab teha pärast 30 EAP läbimist, juhul kui uuel erialal on vaba koht olemas. «Hea nipp on sellisel juhul võtta juba esimesel aastal valikaineid sellest erialast, kuhu soovitakse hiljem liikuda,» märgib õppeprodekaan.

Lisaks õppetööle on TalTechis aktiivne tudengielu. Ülikoolis tegutsevad tudengiorganisatsioonid, mille kogukondadega saab liituda. IT-tudengitel on lisaks veel oma kogukond – ITÜK (IT-teaduskonna üliõpilaskogu) –, mis korraldab häkatone, IT ametite päeva, Praktikakohvikut, õppemänge ja arendab koostööd ettevõtetega.

Osalemine sellistes organisatsioonides annab Lorenzi sõnul tudengitele hea võimaluse arendada oma sotsiaalseid oskusi ning tugevdab ühtekuuluvustunnet.

«Õppetöö TalTechis on põnev. Näen ka seda, et juhuslikke tulijaid IT-valdkonda on järjest vähem. Noored tulevad siia üha teadlikumalt, kindla sihi ja huviga. Ollakse tõelised oma eriala fännid ja seda on nii tore näha,» rõõmustab Lorenz, julgustades noori ja karjääripöörajaid bakalaureuseõppesse kandideerima.

Vastuvõtt on avatud 3. juuli keskpäevani: taltech.ee/reaalne.

Tagasi üles