/nginx/o/2025/04/14/16776776t1h85ce.jpg)
Esmaspäevast 4. maini saavad õpilased registreerida end Tallinna ja Harjumaa riigigümnaasiumite sisseastumisele.
Võrreldes eelmiste aastatega ei hõlma sisseastumisprotsess ühistesti, vaid iga kool võtab õpilasi vastu oma korra järgi. See põhineb iga kooli vastuvõtutingimustel, kus võetakse arvesse vestlusi, 9. klassi tunnistuse hindeid ja põhikooli lõpueksameid.
Selgi aastal toimub vastuvõtuprotsess samas ajaraamis kõigis Tallinna ja Harjumaa riigigümnaasiumides ehk Mustamäe, Pelgulinna, Tõnismäe, Saue, Tabasalu, Rae ja Viimsi riigigümnaasiumis. Mustamäe riigigümnaasium ja Pelgulinna riigigümnaasium võtavad kumbki vastu 360 õpilast, Tõnismäe riigigümnaasium võtab sel aastal vastu 128 õpilast.
Oluline roll on vestlusel ja matemaatikal
Ühistesti sel aastal ei korraldata ning vastuvõtt toimub vastavalt iga kooli vastuvõtutingimustele, mida kirjeldatakse koolide kodulehtedel. Sel aastal ei märgi õpilased registreerimisel oma eelistusi. See tähendab, et sisseastumisel arvestatakse vaid pingerida ning vestlusele kutsumisel ja muus ei tehta erisusi selle alusel, mitmes valik konkreetne kool noore jaoks olnud on. Sisseastumisvestlused Tallinna riigigümnaasiumides toimuvad 26. maist 6. juunini.
Mustamäe riigigümnaasium (MURG) arvestab tänavu sisseastumisel 9. klassi klassitunnistuse kokkuvõtvaid hindeid, põhikooli lõputunnistuse hindeid, põhikooli lõpueksamite ning sisseastumisvestluste tulemusi. Sealjuures eksamitest on matemaatika lõpueksami tulemus suurema kaaluga. Kokku kutsub MURG vestlusele 1000 õpilast.
Mustamäe riigigümnaasiumi koolijuht Raino Liblik kutsub kandideerima noori, kes soovivad oma teadmisi süvitsi arendada. «Meie eesmärk on noort igakülgselt toetada ja koos saavutada suurepäraseid tulemusi, olgu selleks reaal- ja loodusained või ka teised valdkonnad. Seda aitab realiseerida kooli mitmekesine koostöövõrgustik koos suurima partneri TalTechiga. Usume, et MURG on hea kool ka noorele, kelle soov on olla aktiivne ja ettevõtlik, kuna meil toimub pidevalt palju põnevat - teeme palju sporti, laulame ja väärtustame Eesti kultuuri,» sõnas Liblik.
Pelgulinna riigigümnaasiumis (PERG) moodustub vastuvõtu pingerida põhikooli matemaatikaeksami, põhikooli eesti keele eksami ja vestluse tulemuste põhjal. Sealjuures on matemaatikaeksami osakaal tulemusest 30 protsenti, eesti keele või eesti keele kui teise keele eksami osakaal 30 protsenti ja vestluse osakaal 40 protsenti. PERG on otsustanud vestelda 1000 õpilasega.
PERGi koolijuht Indrek Lillemägi kirjelda, et PERG sobib õpilastele, kes tahavad õppida paremini koostööd tegema ja keerukaid projektiülesandeid lahendama ning kes on valmis süvenema demokraatia ja keskkonnaga seotud teemadesse. «Samas saab iga PERGi õpilane umbes viiendiku õppekavast ise disainida ning valida mooduleid küberkaitsest ja meditsiinist psühholoogia ning teatrini,» kirjeldas Lillemägi.
Edu toob kõrge keskmine hinne
Tõnismäe riigigümnaasiumis (TORG) on vastuvõtuprotsessis määravaks põhikooli lõpueksamite tulemused, 9. klassi klassitunnistuse hinded ning sisseastumisvestluse tulemused. Kooli saab kandideerida, kui 9. klassi klassitunnistuse hinnete keskmine on vähemalt 4.0. Pingerea moodustamise ja selle põhjal vestlusele kutsumise aluseks on sisseastuja põhikooli lõpueksamite tulemused. Vestlusele kutsutakse pingerea 500 kõrgema punktiarvu saanud sisseastujat ja sissesaajad selguvad vestluse põhjal.
Tõnismäe riigigümnaasiumi direktor Alo Savi sõnul pakutakse koolis õpilastele väga hea üldkeskhariduse sees ka oluliste üldoskuste: enesejuhtimisoskuste, mõtlemisoskuste ja suhtlemisoskuste arendamist. «TORGis leiab oma koha õpilane, kes tahab saada parima ettevalmistuse tänapäeva ühiskonnas hakkama saamiseks, alates muutustega kohanemisest ja matemaatilisest kirjaoskusest lõpetades eestvedamise ja keelteoskusega,» kommenteeris Savi.
Koolijuhid rõhutavad, et olulisim on see, et iga noor leiaks just teda kõnetava ja talle sobiva kooli. Koolijuhid on ühel meelel, et põhikooli lõpueksamite aja nihutamine ja võimalus nii eksamite kui ka 9. klassi tunnistust arvestada vähendab õpilaste pinget.