/nginx/o/2025/04/14/16776753t1ha954.jpg)
Tartu Ülikooli ortodontia professor Triin Jagomägi peab teisipäeval kell 16.15 ülikooli aulas inauguratsiooniloengu «Suu funktsioonide mõistmine ja nende roll hambumusanomaaliate kujunemisel. Kas ennetava hambaravi uus ajastu?».
Suu funktsioonidel on oluline roll hambumusanomaaliate kujunemisel, mõjutades nii hammaste, lõualuude kui ka kogu näo-lõualuu piirkonna arengut. Häirunud neelamine, hingamine ja keele asend võivad põhjustada hambumuse kõrvalekaldeid, mida esineb 38 protsendil elanikkonnast. Teadusuuringud on näidanud, et paljusid hamba- ja suuõõnehaigusi saab ennetada ning see on tunduvalt odavam ja väiksema keskkonnamõjuga kui tekkinud probleemide ravimine. Seepärast on kõrvalekallete varajane diagnoosimine ja ennetamine kaasaegse hambaravi üks põhieesmärke.
Praegune hambaravisüsteem keskendub eeskätt ravile ega ole Jagomägi sõnul sellisena mõistlik. «Me teame tänapäeval, miks ja kuidas hambaaugud tekivad ning mida teha selleks, et hambad oleksid terved. Sellele vaatamata on lastel hambad katki ja enamjaolt pöördutakse hambaarsti poole alles siis, kui probleem on juba käes,» sõnas professor.
Inauguratsiooniloengul käsitleb Triin Jagomägi suu funktsioonide ja hambumusanomaaliate seoseid ning räägib ennetava hambaravi võimalustest ja selles vallas tehtavast erialadevahelisest koostööst. Muu hulgas arutleb ta selle üle, kas oleme jõudnud uude ajajärku, kus hambumusanomaaliate ennetamine saab teenitult senisest rohkem tähelepanu.
«Unistada ju võib. Tegutsen selle nimel, et vanemad paneksid juba enne lapse sündi koos spetsialistidega paika lapse hammaste tervise teekonna, kus on kirjas vaheetapid, eesmärgid, kohtumised, edusammud ja tagasilöögid. Selline võiks olla inimkeskne ja ennetust väärtustav raviteenus, mille tulemust ei hinnata mitte selle järgi, mitut inimest on ravitud, vaid pigem selle põhjal, kui paljud ravi ei vaja,» rääkis professor.
Triin Jagomägi on lõpetanud Tartu Ülikooli 1993. aastal ja ortodontia residentuuri 1995. aastal Soomes Kuopio ülikoolis. Doktorikraadi kaitses ta 2012. aastal Tartu Ülikoolis. 1996. aastal alustas Jagomägi tööd Tartu linna stomatoloogia polikliinikus ortodondina. Hiljem sai temast Tartu Ülikooli kliinikumis arst-õppejõud ja praegu töötab ta samas vanemarst-õppejõuna. Alates 2000. aastast on ta töötanud Tartu Ülikoolis lastestomatoloogia assistendi, dotsendi ja kaasprofessorina ning alates 2025. aasta jaanuarist ortodontia professorina. Tema teadustöö keskmes on nii huule- ja suulaelõhede geneetika kui ka suu funktsioonide osa hambumusanomaaliate tekkes.
Jagomägi on end täiendanud mitmes välisriigis ja esinenud konverentsidel. Ta on löönud kaasa mitmes rahvusvahelises projektis ja teadustöös ning kuulub rahvusvahelistesse erialaseltsidesse. Tema juhendamisel on kaitstud kolm doktoritööd. Triin Jagomägi on Eesti Ortodontide Seltsi asutajaliige, oli selle esinaine aastatel 2006–2008 ja kuulub siiani seltsi juhatusse.
Piduliku inauguratsiooniloengu eesmärk on anda ülikooli uuele professorile võimalus tutvustada ennast, oma eriala ja teadusteemat. Avaliku loengu lõpus saavad kuulajad professorile küsimusi esitada. Oodatud on kõik huvilised. Veebiülekannet saab jälgida UTTVst.