:format(webp)/nginx/o/2022/09/15/14831727t1h7b24.jpg)
Neljapäevani on kõigil võimalus esitada oma lemmik õpetaja, koolijuht, õppejõud, haridusse panustaja või haridustegu aasta õpetaja konkursile; laureaadid kuulutatakse välja 4. oktoobril Pärnu Kontserdimajas toimuval aasta õpetaja galal.
Aprilli alguseks oli 13 kategoorias esitatud ligi 500 kandidaati. Aktiivsemalt on oma piirkonna parimaid esile tõstetud lisaks Tallinnale ja Harjumaale ka Tartu linnas ja maakonnas, Pärnumaal, Saaremaal, Hiiumaal, Ida-Virumaal, Lääne-Virumaal ning Valgamaal. Kõige rohkem kandidaate on esitatud lasteaiaõpetaja, klassijuhataja, põhikooli aineõpetaja ning klassiõpetaja kategooriates.
Haridus- ja teadusministeeriumi haridusjuhtimise ja õpetajapoliitika valdkonna peaekspert Taavi Kreitsmann soovitab seekord vanarahva tarkusega mõõdukalt vastuollu minna ehk mõistlikult tormata ja mitte jätta kandidaatide esitamist päris viimasele minutile. «Ankeedi esitamist tasub ajastada ikka õilsa eesmärgi nimel, et kandidaat saaks üles seatud ja takistuseks ei saaks ei tehnoloogia, elekter ega mõne vajaliku infokillu puudumine. Kasutage julgelt ära ankeedis etteantud ruum, et selgituste ja näidete abil välja tuua, millega kandidaat on silma paistnud ja tunnustust väärib. Lisaks tasub avara pilguga vaadata ringi tugispetsialistide ja koostööpartnerite seas, ehk on seal mõni noortevaldkonna või ettevõtte töötaja, kelle panust tasub esile tõsta,» julgustas Kreitsmann erinevates kategooriates kandidaate esitama.
Haridus- ja teadusminister Kristina Kallase sõnul annavad igal aastal tunnustamiseks esitatud rohkem kui poolteist tuhat haridusvaldkonda panustajat põhjust uhke olla. «See näitab, et meil on palju mitmekülgseid ja säravaid haridustöötajaid, kelle suurepärast tööd väärtustada ning kes on kindlasti ka eeskujuks neile, kel ametivalik ees või karjääripööre kaalumisel. Meie kõigi ühine eesmärk on tagada õpetajate järelkasv ja olemasolevate hoidmine,» selgitas minister.
Selleks, et parimad saaksid esile tõstetud, on kõigil võimalus anda teada neist, kes on teistele eeskujuks oma tegevuste, hoiakute, suhtumise ja energiaga. Tunnustada saab ka laiemalt haridusse panustajaid - heaks õppimise ja õpetamise koostööpartneriks võib olla mõni noorsootöötaja, ettevõte, asutus või uudne haridusalgatus.
Aasta õpetaja konkursile saab kandidaate esitada ministeeriumi veebilehel hiljemalt 10. aprillil.
Konkursile esitatud kandidaat peab vastama õpetaja kvalifikatsiooninõuetele, mis tähendab magistrikraadi ja vastavat kutset ning eesti keele valdamist keeleseaduses toodud nõuetest lähtuvalt.
Pärast aasta õpetaja kandidaatide esitamist alustavad parimate haridustöötajate väljaselgitamiseks tööd piirkondlikud komisjonid ja kõrghariduse komisjon. Seejärel koguneb riiklike hariduspreemiate komisjon, kus tehakse lõppvalik riiklikule tasandile esitatud kandidaatide seast. Komisjoni kuuluvad haridusega seotud organisatsioonide esindajad ning varasematel aastatel tunnustatud haridustöötajad.
Konkursi parimatele määrab valitsus riikliku aastapreemia suuruses 10 000 eurot ning elutööpreemia suurus on 65 000 eurot. Auhinnad antakse üle vahetult enne rahvusvahelist õpetajate päeva, 4. oktoobril Pärnu Kontserdimajas toimuval aasta õpetaja galal «Eestimaa õpib ja tänab». Sündmus toimub juba 13. korda ning selle eestvedajateks on haridus- ja teadusministeerium ning Eesti Haridustöötajate Liit. Pidulikku galat saab jälgida Eesti Televisiooni otseülekandes.
Tunnustuse pälvivad aasta lasteaiaõpetaja, klassiõpetaja, klassijuhataja, põhikooli aineõpetaja, gümnaasiumiõpetaja, kutseõpetaja, tugispetsialist, huvialaõpetaja, õppejõud, õppeasutuse juht, haridustegu ja hariduse sõber, samuti antakse välja riiklik haridustöötaja elutööpreemia.