/nginx/o/2025/04/07/16760454t1hf302.jpg)
Lastekaitse liit ja koolirahu liikumine on avanud kandideerimisvooru kohalikele omavalitsustele, kes soovivad saada koolirahu tiitli kandjaks 2025/2026. õppeaastal.
Kandideerimisperiood on alanud ning kestab kuni 17. aprillini.
Koolirahu on üle-eestiline algatus, mille eesmärk on edendada turvalist ja hoolivat koolikeskkonda kõigile haridusega seotud osapooltele. Igal aastal valitakse üks omavalitsus, kus 1. septembril toimub pidulik üleriigiline Koolirahu väljakuulutamise tseremoonia.
2024/2025. õppeaastal kandis koolirahu tiitlit Rakvere linn, kellele andis teatepulga üle eelmine tiitlikandja Toila vald.
Rakvere linnapea Triin Varek avaldas tseremoonial uhkust, et koolirahu kokkulepe allkirjastati Rakveres juba teist korda, rõhutades linna pühendumust pakkuda lastele ja noortele rikkalikke huvitegevusvõimalusi. Erilise tähenduse andis sündmusele Rakvere Reaalkooli õpilane Diana Lorette Kumari, kes esindas noorte häält. «Noorte sõnul tähendab koolirahu neile, et ei ole norimist, kiusamist, vägivallatsemist; et aktsepteeritakse, et kõik on erinevad ja igaühel on õigus olla tema ise,» jagas ta noorte mõtteid.
Lastekaitse liidu juhataja Varje Ojala sõnul on Rakvere linn aasta jooksul uhkusega kandnud koolirahu tiitlit ning olnud suurepärane koostööpartner. «Rakvere on näidanud, kuidas kogu kogukond saab ühiselt panustada laste heaolusse ja turvalisusesse. Nad on olnud eeskujuks paljudele ning on peagi valmis teatepulga üle andma järgmisele tiitlikandjale,» ütles Ojala.
«Tiitli kandja saab ainulaadse võimaluse näidata oma kogukonna väärtusi ja pühendumust laste turvalisusele,» selgitas lastekaitse liidu juhataja ning lisas, et valitud omavalitsus juhib terve õppeaasta jooksul koolirahu põhimõtete elluviimist üle Eesti.
Koolirahu tiitli kandja kohustuste hulka kuulub üleriigilise koolirahu väljakuulutamise tseremoonia korraldamine 1. septembril; koolirahu väärtuste ehk turvalisuse, hoolivuse, kaasatuse, vaimse tervise ning hariduse väärtustamise eeskujulik elluviimine, samuti noorte ja kogukonna kaasamine väärtuspõhistesse tegevustesse terve õppeaasta vältel.
Koolirahu liikumise koostööpartneriteks on haridus- ja teadusministeerium, Eesti Õpilasesinduste Liit, MTÜ NÜ TORE, Integratsiooni Sihtasutus, SA Kiusamisvaba Kool, MTÜ Vaikuseminutid, MTÜ Lastekaitse Liidu programm «Kiusamisest vabaks!» ja projekt «Targalt internetis».
Eesti koolirahu sümboliks on siil – õiglane ja sõbralik loom, kes ajab okkad turri vaid selleks, et kaitsta õiglust ja headust.