/nginx/o/2025/04/02/16750922t1hc4ba.jpg)
Kui hiljuti näitas aasta kooli tiitlile kandideeriv kool ETV saates «Terevisioon» koolipere lemmikuks olevat kassi, siis Confido Arstikeskuse ja Medicumi kopsuarsti Erve Sõõru kinnitusel ei maksa karvaseid lemmikuid koolikeskkonda kaasata.
Aasta kool 2025 valimise statuut viitab, et koolikultuur peaks kogu koolipere heaolu ja arengut toetama ning formaalne ja mitteformaalne õpe peaks olema oskuskult lõimitud, et kujundada mitmekülgne ja inspireeriv õpikeskkond. «Kuid kas kooli kassiga hoitakse ka õpilaste head tervist? Arstina väidan, et kindlasti mitte. Lisan kohe ka alguseks, et mulle kassid meeldivad ja mul ei ole koolide valimisdebatis midagi deklareerida,» märkis Sõõru .
«Meie näeme arsti vastuvõttudel sageli astma ja allergia sümptomitega inimesi, kelle haiguste ägestajaks on kassid. Uuringud näitavad, et 10–20 protsenti inimestest on kasside suhtes allergilised ja see arv on tõusnud. Allergeene leidub nii looma kõõmas, karvadel, süljes kui ka uriinis. Kassi allergeenid on väga väikesed, neid leidub kõikjal siseruumides, kus kass liigub: mööblil, põrandal, õhus, rääkimata kassi silitamisel otsesest kokkupuutest. Kassiallergia on siseruumides tekkivate hingamisteede allergiate põhjustajana teisel kohal kodutolmulestade järel,» selgitas Sõõru .
Allergia võib tekkida igas eas
Sõõru sõnul on teada, et allergia kassi suhtes võib tekkida igas eas, harva varieerub ja pigem ajaga süveneb. Ülitundlikkus kassi allergeenide suhtes võib olla erineva raskusega. Mõni ei saa kassi sülle võtta, teine ei saa viibida ruumis, kus on või on viibinud kass. Leidub ka neid, kes vajavad allergia sümptomite tõttu kiirabi. Sagedased haigustunnused on silmade sügelus, vesine nohu, aevastamine, kuid ka risk astma ja unehäirete tekkimiseks. Veniva kuluga köha, krooniline ninakinnisus, vilistava hingamise episoodid, unehäiretest õpiraskused - kõik need probleemid võivad olla tingitud loomaallergiast.
«Kassi ei soovitata ka koju võtta, kui mõnel pereliikmel on selgelt väljendunud kassi allergia. Tuntakse küll kassi- ja koeratõuge, mis põhjustavad vähemal määral allergianähte, kuid teadaolevalt ei ole ühtki 100 protsendi allergiat mittetekitavat kassi- ja koeratõugu. Kassi või koera suhtes allergilistel inimestel on suurem risk haigestuda astmasse ja muutuda elu jooksul allergiliseks ka teiste karvaste loomade suhtes, eriti kui kontakt on sage,» rääkis Sõõru .
Arvatavasti võeti Sõõru sõnul kass kooli teadmatusest, milliseid terviseriske see kuni 20 protsendile õpilastest kaasa toob. «Sellest lähtuvalt on väga väike tõenäosus, et ühes koolis mitte ühtegi kassi allergiaga last ei käi. Kassid ei peaks olema laste õppeasutuses. Kass on ikkagi koduloom, nagu seda on ka koer, merisiga, jänes ja teised. Koduloomana võtab iga pere tervise eest vastutuse enda peale. Kool peab olema neutraalne koht, kuhu kõigil lastel on hea tulla ja hea olla. Hoiame laste tervist!»