Terviseameti andmetel on ajavahemikul mullu 1. jaanuarist kuni tänavu jaanuarini Eestis registreeritud 258 läkaköha haigusjuhtu, mis on 8,6 korda rohkem kui samal perioodil aasta varem, mil kinnitati 30 haigusjuhtu. «Kui vaktsineerimata laste arv kasvab, suureneb ka oht, et puhangud muutuvad laialdasemaks,» toonitas Reinsalu olukorra ohtlikkust.
Kooliõdede sõnul on vaktsineerimise hõlmatus madal mitte ainult keeldumiste, vaid ka vanemate passiivsuse tõttu. Paljud lapsevanemad ei keeldu otsesõnu, kuid ei võta ka vaktsineerimise korraldamiseks aega, jättes nõusolekule reageerimata. «On oluline, et vanemad mõistaksid – vaktsineerimine ei ole ainult isiklik valik, vaid see mõjutab kogu koolikeskkonda. Kui liiga suur osa lastest jääb vaktsineerimata, võib see viia haiguspuhanguteni,» märkis Reinsalu ja kinnitas, et kunagi ei ole hilja alustada või jätkata vaktsineerimist.
Eestis kehtiva riikliku immuniseerimiskava järgi teevad kooliõed inimese papilloomiviiruse (HPV) vaktsiine 12–18-aastastele tüdrukutele ja poistele, leetrite-mumpsi-punetiste (MMR) vaktsiini 13-aastastele ning difteeria-teetanus-läkaköha (dTpa) vaktsiini 15–17-aastastele.
Kooliõed kutsuvad lapsevanemaid üles laste vaktsineerimise vajadusse tõsiselt suhtuma, sest parim teaduslikult põhjendatud viis nakkushaiguste ennetamiseks on immuniseerimine.
Sihtasutus Tallinna Koolitervishoid on Eesti suurim kooliõdesid ühendav organisatsioon, kuhu kuulub enam kui 100 tervishoiutöötajat, kes hoolitsevad 57 000 lapse eest ligi 90 koolis. Koostöös lapsevanemate, koolipersonali ja teiste spetsialistidega on kooliõed abiks õpilaste tervise edendamisel ja heaolu toetamisel.