Ülikooli akadeemilise sekretäri Tõnis Karki sõnul on tänavused auhinnasaajad ilmekas näide sellest, kuidas saab ülikoolis loodud teadmist rakendada teadmuspõhise ühiskonna hüvanguks. «Teeb rõõmu, et tunnustuse pälvinud inimeste teod on praktilise väljundiga, aidates kaasa nii tervisteadlike noorte arengule, täpsemate kliimaprognooside koostamisele kui ka soome-ugri keelte säilimisele,» rõhutas Karki.
Aasta ühiskonnategu on Tartu Ülikooli liikumislabori algatused, mis parandavad laste ja noorte tervist ning heaolu.
Enam kui 200 koolini jõudnud liikumislabori programm «Liikuma kutsuv kool» aitab koolidel koolipäeva ja -kultuuri kohandades edendada laste ja noorte tervist. 2024. aasta sügisest rakendus koolides liikumislabori välja töötatud kaasaegne liikumisõpetuse ainekava.
Auhinna saajad on tervisekasvatuse kaasprofessor Merike Kull, liikumislabori spetsialistid Maarja Park ja Reelika Kiivit, liikumisuuringute spetsialist Katrin Mägi, kinantropomeetria teadur Evelin Mäestu, kehalise kasvatuse didaktika lektor Maret Pihu, liikumislabori koolitusspetsialist Kadi Rutens, liikumislabori võrgustiku koordinaator Karmen Moont, funktsionaalse morfoloogia professor Priit Kaasik, sotsiaalse innovatsiooni kaasprofessor Marko Uibu ja kommunikatsiooniuuringute professor Triin Vihalemm.
Aasta teadustegu on inimtekkelise õhusaaste põhjustatud pilvede lumestumise avastamine.
Tartu Ülikooli füüsika instituudi kliimauuringute keskuse töörühm uurib, mil määral vähendab globaalset soojenemist inimtekkeliste õhusaasteosakeste mõju pilvedele. Töörühm näitas esimesena maailmas, et need õhusaasteosakesed käituvad atmosfääris jäätekke tuumadena, põhjustades pilvede lumestumist. See vähendab pilvede hulka ning mõjutab päikese- ja soojuskiirguse voogusid.
Auhinna saajad on töörühma juht, kliimafüüsika kaasprofessor Velle Toll, kliimafüüsika spetsialist Jorma Rahu, kliimateaduste professor Piia Post, kliimauuringute keskuse insener Tanel Voormansik ning kliimafüüsika teadurid Hannes Keernik ja Heido Trofimov.