Jaanuaris alustasid 15 haridusjuhti täiskohaga praktikat tunnustatud juhtimiskultuuriga Eesti ettevõtetes.
Kuues lend haridusjuhte liitus kolmeks kuuks ettevõtetega
Kümne nädala jooksul saavad nad osa ettevõtete igapäevatööst ja viivad ka ise läbi mitmesuguseid projekte. Sellel hooajal liitusid programmiga esmakordselt alusharidusjuhid, ettevõtete ringi lisandusid Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) ja Tallink.
20 aastat koolijuhina töötanud ja praegu Kohtla-Järve Gümnaasiumi juhtiv Hendrik Agur on sellest nädalast alates praktikal Telias. Programmis osalemine annab tema sõnul ainulaadse võimaluse näha ja kogeda edukate ettevõtete toimimist väga lähedalt.
«Telekommunikatsioonifirma või pangajuhtidega võib kohtuda ka ilma haridusjuhtide praktikaprogrammita – Eesti on lihtsalt niivõrd väike, et ikka inimesed tunnevad üksteist vähemal või rohkemal määral või jääb kontakt paari telefonikõne kaugusele. Kuid mitte iial ei pääseks ma eduka firma juhtkonna koosolekule või spetsiifilisele koolitusele,» ütles Hendrik Agur.
Tema hinnangul on kaasaegse ja eduka organisatsiooni juhtimise, väärtuste ja igapäevatööga tutvumine suurepärane võimalus tuua väärtuslikke teadmisi ja kogemusi ka haridussüsteemi ning rakendada neid omas võtmes. «Seda kinnitavad ka eelmiste lendude kogemuslood.»
Sellel hooajal lisandus praktikaorganisatsioonide hulka Tallink Grupp, kuhu lähevad praktikale kaks haridusjuhti.
Ettevõtte personali- ja kliendikogemuse juhi Age Vanajuure sõnul liituti programmiga soovist panustada Eesti ühiskonda ja haridusse. «Erasektori organisatsioonina oleme heal meelel nõus jagama oma teadmisi ja kogemusi haridusjuhtidega, kes saavad noppida sellest enda jaoks kasulikku ja vajalikku, mida koolidesse viia. Nii anname ettevõttena oma panuse Eesti hariduse kvaliteedi hoidmisse ja tõstmisse,» ütles Age Vanajuur. «Eesti suurim vara on ju meie inimesed. Oleme seda tugevamad, mida enam me omavahel suhtleme ja üksteisega teadmisi jagame.»
Kokku üheksa kuud kestva arenguprogrammi eesmärk on edendada Eesti koolijuhtimise kvaliteeti. Esmalt saavad haridusjuhid olla kümme nädalat mõnes kaasaegse juhtimiskultuuriga organisatsioonis täiskohaga praktikal. Seejärel naasevad nad oma kodukooli või -lasteaeda, kus asuvad kogutud teadmisi ja ideid rakendama. Nii haridusjuhte, mentoreid kui ka koolipidajaid toetab kogu programmi vältel talendijuhtimisettevõte Fontes.
Praktikaprogrammi kuues lend on oma 15 osalejaga senistest suurim. Praktikale lähevad Krista Andreson Tartu Karlova koolist, Hendrik Agur Kohtla-Järve Gümnaasiumist, Raul Kadaste Põlva Gümnaasiumist, Ian Robert Karell Tallinna Euroopa koolist, Anu Köidam Ilmatsalu põhikoolist, Ene Nool Rakvere linna lasteaiast, Katrin Nurm Tartu lasteaiast Annike, Edgar Roditšenko Tallinna Mahtra põhikoolist, Karmen Selter Kehtna Kutsehariduskeskusest, Pille Siimpoeg Tallinna Rännaku lasteaiast, Marge Tamkivi Tallinna Nõmme põhikoolist, Signe Tamm Tallinna Päikesejänku lasteaiast, Oksana Tassimova Karjamaa põhikoolist, Tiia Tiisler Haapsalu Kutsehariduskeskusest ja Merit Udusalu Kajamaa koolist.
Praktikat pakuvad Bolt, Glia, LHV, RMK, SEB, Swedbank, Tallink, Telia ja Wise.
Haridusjuhtide praktikaprogrammi käivitasid 2019. aastal Heateo Haridusfond ja Tallinna haridusamet koostöös Fontesega. Koos kuuenda lennuga on programmis osalenud kokku 67 koolijuhti, praktikavõimalusi on pakkunud 16 organisatsiooni. Tallinnast alustanud programm on laienenud üle-eestiliseks, lisandunud on Tartu koolid ning riigikoolid. Oma haridusjuhi on osalema saatnud ka Viimsi vald, Lääne-Harju vald, Rakvere linn ja Saku vald ning üks erakool. Praktikaprogramm oli üks kolmest Aasta Haridusteo 2021 nominendist ning on pälvinud Tallinna linna Aasta Haridusteo auhinna.
Heateo Haridusfond on Heateo Sihtasutuse juhtimisel tegutsev filantroopiafond, mille eesmärk on anda hoogu algatustele, mis aitavad lahendada Eesti üldhariduse suurimaid sõlmküsimusi. Fondi asutasid 2018. aastal Martin Villig, Taavet Hinrikus, Bolt ja Wise koos uue põlvkonna ettevõtjatega. Tänaseks on enam kui 50 ettevõtjat panustanud fondi kokku 3 miljonit eurot.