Riias kolmapäeval toimunud ja Samsungi korraldatud Solve For Tomorrow ideekonkursi finaalvõistlusel saavutasid Parksepa keskkooli noored teise koha, millega kaasneb 3000 euro suurune auhinnaraha; esikoht läks sel aastal Leetu ja lätlased saavutasid võistlusel kolmanda koha.
Parksepa koolinoored tõid ülebaltiliselt ideekonkursilt teise koha
LaKiKe nime kandnud meeskond pakkus konkursile välja idee, kuidas tehisintellekti abiga 1.–3. klasside õpilasi rohkem lugema suunata. Tiimi mõte oli luua lahendus, kus edaspidi oleks raamatute külge kinnitatud QR-kood ja selle skaneerimisel avaneb tehisaru loodud animatsioon, mis noorukile raamatu sisu tutvustab. Pärast raamatu lõpetamist teenib laps punkte, mida saab kasutada rakenduses endale karakteri loomiseks ja tema välimuse muutmiseks. Mida raskem raamat, seda rohkem punkte, mis motiveeriks noori ka väljakutsuvama sisuga tutvuma. Lisaks oleks raamatu tagakaanel ka teine QR kood, mis avab loetut kinnistava küsimustiku, kus on harjutused raamatu kohta.
Meeskonda kuulusid Parksepa keskkooli 11. klassi õpilased Kirke Kari, Kertu Kääpakaust ja Laura Raag.
«Õpilased tegid ülesannet väga suure huviga ja kindlasti oli töö koostamisel suur abi mentorist Maria Murumaa-Mengelist, kes aitas meeskonnal enda ideed sättida ja konkreetsemaks muuta. See aitas meid kindlasti lõpptulemusele palju lähemale. Muidugi on kogu meeskond väga rõõmus ka suurepärase tulemuse saavutamise üle võistlusel,» sõnas meeskonna LaKiKe juhendaja ja Parksepa Keskkooli õpetaja Ene Kärg.
Lisaks pälvis Läänemaa ühisgümnaasiumi meeskond Change For Better žürii eriauhinna, milleks olid Samsungi kõrvaklapid. Tiimi idee oli luua tehisintellektil põhinev õppeabiline, kes toetab noort tema õppeteel, annab talle vajalikke juhiseid ning aitab tal tähtaegadest ning tööde juhistest kinni pidada.
«Noorte ideed olid väga erinevad ja oli näha, et tehisintellekt on õppurite jaoks oluline teema ning see mõjutab nende koolielu palju. Ideid oli väga erinevaid, pakuti nii õppimist hõlbustavaid kui ka selliseid lahendusi, mis muudaksid õppetööd mängulisemaks ja kaasahaaravamaks. Mitmed kohal olnud meeskonnad ütlesid ka, et plaanivad enda ideid pärast võistlust edasi arendada, seega loodetavasti muutub mõni programmi laekunud lahendustest ka reaalsuseks,» sõnas Solve For Tomorrow programmi juht Egle Tamelyte.
Võidu ja 10 000 eurose auhinnaraha koju viinud Leedu meeskond pakkus välja idee rakendusest, mis koostab AI abil õpilastele erinevaid mängulisi ja loovaid ülesandeid, mis muudavad õppetöö huvitavamaks ning pakub visuaalselt ja sisuliselt kaasahaaravamat tulemust kui tavapärane ChatGPT kokkuvõte.
Ideekonkursi Solve For Tomorrow raames tuli noortel välja mõelda idee, kuidas tehisintellekt kooliellu abimehena kaasata nii, et õpilased ka iseseisvalt õpiks. Auhinnafondiks pani Samsung välja 16 000 eurot. Kogu programmi registreerus sel aastal 204 meeskonda.
Eestist esitati programmi 28 tööd, millest valis ekspertidest koosnev žürii välja viis parimat, mille hulka kuulusid meeskond LaKiKe Parksepa keskkoolist Võrust, meeskond Kortsus Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumist, meeskond Leomy Jõhvi gümnaasiumist, meeskond Süvamõtlejad eri Eesti koolidest ja meeskond Change For Better Läänemaa ühisgümnaasiumist.