Globaalse tehnoloogiaettevõtte Wise’i tellitud Norstati uuringust selgub, et üha enam Eesti noori unistab oma ettevõtte loomisest ning huvi ettevõtluse vastu kasvab koos vanusega, ent üha rohkem on takistuseks teadmiste puudumine ja hirm ebaõnnestumise ees.
Wise: ettevõtluse peale mõtlevatel noortel kipub julgusest puudu jääma
Wise korraldab 16–19-aastaste noorte seas uuringut juba kuuendat aastat ning taas joonistub ülekaalukalt välja noorte soov tulevikus ise oma töökorralduse üle otsustada. Noorte huvi ettevõtluse vastu on viimased kaks aastat kiirelt tõusnud: näiteks 2022. aastal huvitus sellest 43 protsentivastanutest, kuid aasta-aastalt kasvab nende noorte hulk, kes soovivad kindlalt saada ettevõtjaks ja nii oli tänavu huvilisi juba 58 protsenti.
Soov on ühiskonda parandada
«Ettevõtluse puhul hindavad noored paindlikkust ja võimalust ühiskonda mõjutada, kuid alustamiseks napib sageli teadmisi ja enesekindlust. Kuigi ligi pooled 16–19-aastastest Eesti noortest kaaluvad ettevõtlusega alustamist, takistavad paljusid hea idee puudumine ja hirm ebaõnnestumise ees,» selgitas Wise'i töösuhete tiimi juht Brett Lemsalu.
Ta lisas, et just noored on need, kes oskavad hästi tuvastada, mida ühiskonnas parandada – ja see on võtmetähtsusega tulevikulahenduste loomisel. «Ka Wise sai alguse kahest inimesest, kes märkasid probleemi ja kasutasid oma ettevõtlikkust, et pakkuda lahendust mitte ainult endale, vaid ka ülejäänud maailmale. Tegeleme Wise’is igapäevaselt keeruliste probleemide lahendamisega, et enda klientide elu lihtsamaks muuta – seetõttu tahame anda noortele edasi teadmisi, mida nad vajavad, et tänapäeva maailmas edu saavutada ja oma unistusi ellu viia. Näeme ka, et Wise'i tasuta ettevõtluskooli materjalid on vajalikud, sest need on lihtsad ja kättesaadavad absoluutselt igaühele, keda huvitab oma ettevõttega alustamine,» ütles ta.
Peamised takistused ettevõtluse alustamisel on noorte sõnul «hea idee puudumine» ja «vajalike teadmiste puudumine» – seda mainisid 9. klassi õpilastest 48 protsenti ja 10. klassi noortest 35 protsenti. Vanemates klassides, näiteks 11. ja 12. klassis, tõid noored esile ka ebaõnnestumise hirmu ja suure vastutuse, mida ettevõtlus endaga kaasa toob. Kutsekoolis õppijate seas oli ebaõnnestumise hirm ja teadmiste puudumine samuti sagedaseks põhjuseks, miks ettevõtluse peale veel ei mõelda.
Huvi ettevõtluse vastu kasvab vanusega
Vanuse kasvades kasvab ka huvi ettevõtluse vastu – näiteks 15-aastaste seas plaanib ettevõtlusega alustada 47 protsenti noortest, kõige enam on aga huvilisi 18–19-aastaste seas, vastavalt 56 ja 58 protsenti. 9. klassi õpilastest plaanib ettevõtlusega tegeleda kokku 50 protsenti ning kutsekooli õpilaste seas on see näitaja 51 protsernti. 11. klassis plaanib kindlasti või tõenäoliselt ettevõtlusega tegeleda 58 protsenti õpilastest ja 12. klassi noortest 49 protsenti.
Maakondlikult on kõige enam ettevõtlushuvi üles näidanud Tallinna ja Harjumaa noored, vastavalt 52 ja 56 protsenti. Ida-Virumaal on huvilisi 47 protsenti, Lääne-Virumaal 33 protsenti ja Tartumaal 24 protsenti.
Uuringu andmetel on ettevõtluse juures noorte jaoks eriti oluline paindlikkus töökoha ja -aja suhtes: seda pidasid tähtsaks peaaegu kõik 10.–12. klassi noored gümnaasiumist ja kutsekoolist. Lisaks hindasid noored ettevõtlust võimalusena teenida rohkem raha ja saavutada loomingulist vabadust. 9. klassi noortest soovisid 100 protsenti võimalust suuremaks sissetulekuks ning loomingulist vabadust hindasid kõrgelt kõikides vanusegruppides üle 88 protsendi noortest.
Wise’i uuringust selgus ka, et eesti ja vene keelt kõnelevate noorte huvi ettevõtluse vastu on suhteliselt tasakaalus, vastavalt 50 ja 44 protsenti, kuid enim eristusid oma eelistustega muust rahvusest noored, kellest lausa 80 protsenti eelistaks ettevõtlust palgatööle.
Wise innustab noori iduekspertide loodud ettevõtlusmaterjalidega, mis on mõeldud koolide õpet toetama ning on kõigile vabalt ja tasuta kättesaadavad Wise’i ettevõtluskooli lehel.
Wise’i tellitud ning Norstati poolt läbi viidud uuringus osales 307 noort, kellest 106 olid tüdrukud ja 201 poisid. Uuringu sihtrühma moodustasid Eesti õpilased, kes 2023/2024. õppeaastal õpivad põhikooli 9. klassis, üldhariduskooli gümnaasiumiastmes või muus keskharidust andvas õppeasutuses. Wise uuris noorte eelistusi hariduses ja karjääris esimest korda 2018. aastal ning on alates 2021. aastast teinud seda igal aastal.
Wise on globaalne tehnoloogiaettevõte, mis ehitab parimat viisi maailma raha liigutamiseks ja haldamiseks. Wise'i kontol saavad inimesed ning ettevõtted hoida raha enam kui 40 valuutas, teha rahvusvahelisi ülekandeid ja maksta välismaal. Ka suurettevõtted ja pangad kasutavad Wise'i tehnoloogiat ja piiriülest maksevõrgustikku, mis tulevikus võimaldab piirideta raha, kõigile ja kõikjal.
Wise’i missioon on lihtsustada inimeste elu ja säästa nende raha. Wise'i asutasid 2011. aastal Kristo Käärmann ja Taavet Hinrikus. Tegu on maailma ühe kiiremini kasvava kasumliku tehnoloogiaettevõttega, mis on noteeritud Londoni börsil. Wise’il on 10 miljonit aktiivset era- ja äriklienti. 2023. eelarveaastal liigutas Wise piiriüleselt enam kui 120 miljardit eurot, säästes klientidele üle 1,7 miljardi euro. Wise’i suurim, enam kui 2000 töötajaga kontor asub Tallinnas.