Raplamaa Omavalitsuste Liit on kategooriliselt vastu haridus- ja teadusministeeriumi (HTM) plaanile sulgeda Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskool (TTK) ning liit tegi vastava pöördumise valitsusele.
Raplamaa omavalitsused on vastu Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskooli sulgemisele
«Avaldame sügavat muret haridus- ja teadusministeeriumi kavatsuse üle sulgeda 470 õpilasega Vana-Vigala TTK. See oleks ulatusliku negatiivse mõjuga mitte ainult Märjamaa vallale, vaid kogu Raplamaa haridus-, majandus- ja kogukonnaelule ning laiemalt ka kogu Eesti hariduslike erivajadustega noorte haridus- ja toetusvõimalustele,» märkis liit pöördumises.
Liidu kinnitusel on Vana-Vigala TTK unikaalne haridusasutus, mis on läbi aastate pakkunud haridust ja eluks vajalikke oskusi noortele üle Eesti, sealhulgas erivajadustega õppijatele. Koolil on haruldane spetsialiseerumine ja aastatepikkune kogemus, mida ei ole võimalik teistes õppeasutustes lihtsasti asendada.
«Kooli sulgemine algatab Märjamaa vallas protsesside jada, mille mõju ulatub märkimisväärselt kaugemale ühe asutuse tegevuse lõpetamisest. Vana-Vigala TTK sulgemise järel väheneb piirkonna majanduslik ja sotsiaalne stabiilsus. Põhikool ja lasteaed jäävad ilma vajalike tugiteenusteta, mistõttu tekib oht nende sulgemiseks. Kutsekooli kadumisega kaovad piirkonnast ka töökohad ja kvalifitseeritud spetsialistid, halveneb ühistransport ning suureneb surve kohaliku taristu kuludele, nagu kaugküte ja veevarustus. Kokkuvõttes toob see kaasa kogukonna elujõulisuse vähenemise, inimeste lahkumise ja piirkonna hääbumise,» tõdes liit.
Vana-Vigala TTK sulgemine tähendaks erivajadustega õppijatele sobivate õppimis- ja arenguvõimaluste drastilist vähenemist. Samuti on kool tihedalt seotud teiste Raplamaa koolidega, sealhulgas Vana-Vigala põhikool ja Raikküla kool, mille erivajadustega õpilased on leidnud Vana-Vigala TTKs võimaluse haridustee jätkamiseks, ning selle kadumine mõjutaks oluliselt piirkonna haridusvõrgustikku tervikuna.
«Raplamaa jaoks on Vana-Vigala TTK sulgemine märk riikliku regionaalpoliitika vajakajäämisest ja kohaliku tasandi huvide ebapiisavast arvestamisest. Raplamaa neli omavalitsust on viimastel aastatel teinud aktiivset tööd, et tagada piirkonnas atraktiivne elu- ja majanduskeskkond ning kvaliteetsed haridusvõimalused. Selliste suurte tööandjate ja haridusasutuste kadumine viib aga vastupidises suunas – elujõulised kogukonnad kaotavad stabiilsuse ja tühjenevad. Maakonnas on ellu rakendamisel Euroopa Liidu fondide meetme «Atraktiivse piirkondliku ettevõtluse ja elukeskkonna» (PEEK) projekt, milles Vana-Vigala TTKl on oma konkreetsed ülesanded. Ka see projekt on HTMi otsusega seatud löögi alla,» nentis liit.
Raplamaa Omavalitsuste Liit teeb ettepaneku peatada TTK sulgemisprotsess ja korraldada laiapõhjaline arutelu, kuhu on kaasatud lisaks haridus- ja teadusministeeriumile ka sotsiaalministeerium ning regionaal- ja põllumajandusministeerium. Raplamaa Omavalitsuste Liit toetab kooli poolt välja pakutud ideed arendada TTK baasil välja HEV noorte ja täiskasvanute tööhõive- ja järelõppe keskus.