Tartus toimub reedel Põhja- ja Baltimaade suurima kübervõistluse Telia Cyber Battle of Nordic-Baltics ja Kübernaaskel finaal, kus selguvad parimad noored, kes suudavad alistada küberkurjategijate rünnakuid.
Tartus selguvad parimad eetilised häkkerid ja Eesti parim küberkool
Võistlused algavad kell 10 hommikul Tartu Ülikooli spordihoones koos otseülekandega Telia Inspira telekanalil. Saalis on vastamisi 21 võistkonda, kes jõudsid finaali läbi eelvooru, kus tänavu osales rekordarv tiime – 156. Lisaks osaleb finaalis 18 võistkonda üle interneti.
Kokku läheb lahingusse 39 võistkonda, kuhu võib kuuluda kolm kuni viis noort vanuses 14–25 aastat. Võitjad ehk parimad eetilised häkkerid selgitavad sel korral välja võistkonnad Eestist, Lätist, Leedust, Põhjamaadest ja Ameerika Ühendriikidest. Märkimist väärib, et üksnes tüdrukute tiime oli tänavu eelvoorus 21, kellest viis parimat jõudsid finaali ja võistlevad reedel oma eraldi liigas.
Esimest korda võistluste ajaloo on tänavu kasutusel Smart City linnasimulatsioon, kus tiimid hakkavad ligi kaheksa tundi kestva lahingu jooksul lahendama erinevaid päriselust tuttavaid küberrünnetega seotud olukordi. Alustades kuritegelike sissetungide paljastamisest, erinevate olukordade analüüsimisest ja salakoodide lahtimuukimisest ning lõpetades küberohtude tuvastamise ja eemaldamisega.
Kogu päeva vältel toimuv finaal, mida juhib taas Karl-Erik Taukar, on üles ehitatud visuaalselt maksimaalselt mänguliselt, mistõttu on kooliõpilased, lapsevanemad ja kõik teised huvilised oodatud seda sündmuskohale jälgima.
Külaliste jaoks on Tartu Ülikooli spordihoonesse püsti pandud meelelahutusala, mis avatakse kell 9 hommikul, kus saab omal käel läbida mitmeid õpetlikke atraktsioone. Teaduskeskus AHHAA ja Robotex avavad oma töötoad. IT ettevõte Bytelife Solutions seisab hea selle eest, et lastel oleks piidavalt palju tegemist legodega. Huvilised saavad testida oma võimeid FPV simulaatoril, mis lähendab lendamist drooniga. Arvutitark annab võimaluse rallitoas võidu sõita. Lisaks on esindatud erinevate tegevuste ja auhindadega Telia, Küberväejuhatus, CR14, TalTech ning Tartu Ülikooli arvutiteaduskond, Tartu Ülikooli teaduskool, Tartu Ülikooli Tartu observatoorium, Swedbank ja paljud teised.
Paralleelselt võistlustega toimub spordihoones juba kolmandat korda küberharidusfoorum Cybercation. Põhjamaade Ministrite Nõukogu eestvedamisel toimub foorum toob kokku eksperdid erinevatest küberturvalisusega seotud valdkondadest: ettevõtjad, haridusasutuste esindajad, IT-õpetajad, noortespetsialistid, IT- ja küberhariduse entusiastid, küberõiguse spetsialistid ja poliitikakujundajad.
Foorumil võetakse luubi alla küberhariduse areng Eestis ja Põhjamaades, kübermaailma eetilised ja õiguslikud küsimused. Samuti tutvustatakse Põhja- ja Baltimaade küberoskuste mõttekoja Nordic-Baltic CyberSkills Think Tank algatust ja selle edasisi plaane valdkonna arendamisel ja eestvedamisel.
Lisaks antakse sel aastal esimest korda välja tiitel «Küberkool 2024». Sel aastal ellu kutsutud tunnustuse pälvivad koolid, mis panustavad tulevaste kübertalentide avastamisse. Üleskutse «Küberkool 2024» abil otsitakse parimaid küberhariduse edendajaid põhikooli, gümnaasiumi ja kõrgkooli kategoorias. Kõik eelvoorus osalenud koolid saavad tunnustuse «Kübersõber 2024».
Pika päeva lõpus toimub suur auhinnatseremoonia, kus parimaid eetilisi häkkereid ning küberkogukonna eesrindlikumaid koole autasustatakse koos Tartu abilinnapea Raimond Tamme ja kaitseminister Hanno Pevkuriga. Õhtu lõpetab Ahhaa Teadusteatri etendus.
Telia Cyber Battle of Nordic-Baltics ja Kübernaaskel 2024 korraldab Eesti küberhariduse startup CTF Tech koostöös nimisponsor Teliaga, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindusega Eestis ning Kübernaaskli eestvedajate CR 14, TalTechi, Küberväejuhatuse ja kaitseministeeriumiga. Võistlustele on õla alla pannud Tartu linnavalitsus, Tartu Ülikool, SK ID Solutions, Alexela, Swedbank ja mitmed teised erasektori ettevõtted.