Elukestev õpe – kas igapäevaoskused piisavad või vajatakse enamat? (1)

Copy
Õppimisest on tänaseks saanud mitte enam tungiv vajadus vaid olemise loomulik osa.
Õppimisest on tänaseks saanud mitte enam tungiv vajadus vaid olemise loomulik osa. Foto: Pixabay

Eestis elab ligi 100 000 täiskasvanut vanuses 20 – 64 eluaastat, kellel on madal haridustase ehk ei ole keskharidust, haridust on neil 9 klassi või vähem. Keskharidus loob eeldused valikuvõimalusteks nii õppimise osas kui ka tööalaselt paremaks hakkama saamiseks.

Viimase 10 aasta jooksul on Eesti täiskasvanute elukestvas õppes osalemine suurenenud, 2011. aastal osales 11,9%, kuid 2023. aastal 23,2% Eesti elanikest vanuses 25 – 64.

Eestis on üsna mitmeid täiskasvanukoolitajaid liitvaid organisatsioone: Eesti Koolitus- ja Konsultatsioonifirmade Liit, Eesti Andragoogide Liit, PARE, Eesti Sisekoolitajate Arendamise Liit, Eesti HR Selts jt. Üks neist on ka Eesti täiskasvanute koolitajate assotsiatsioon Andras, mis on tegutsenud 1991. aastast alates. Eestis on olemas koguni täiskasvanuhariduse seadus, mis kogu seda valdkonda reguleerib.

Kui vanemaealiste peamine probleem on tööturul püsimine ja konkurentsivõime säilitamine, siis noortel tuleb hakkama saada tööturule sisenemisega, kus nende kahjuks räägib vähene töökogemus ning sageli ka pooleli jäänud haridustee.

Inimestel tuleb elus hakkama saamiseks õppida kogu oma elu. Üha rohkem õppimist toimub mitteformaalselt erinevatel kursustel, töökohal ja koolituskeskustes. Oluline on ka informaalse õppe osakaal – sageli spetsiaalselt kavandamata, igapäeva elulistes olukordades, ilma koolitaja suunamiseta.

Kõik täiskasvanud on väga oodatud osa võtma 30. oktoobrist – 8. novembrini toimuvast Täiskasvanud Õppija Nädala ehk TÕNi tegevustest. TÕNi avas 30.oktoobril üle-Eestiline «Õpitund».

Selle aasta täiskasvanuhariduse tänuüritusel tunnustatakse 2024. aasta õppijat, õpitegu, õppijasõbralikku tööandjat ja koolitajat. Auhinnad antakse üle 8. novembril kell 12.00 Tartus, Lodjakojas. Ülekannet saab jälgida Postimehe portaali vahendusel.

Andrase korraldatud täiskasvanuhariduse tunnustamise konkurss ja täiskasvanud õppija nädal leiavad sel aastal aset juba 27. korda. Sel aastal esitati täiskasvanuhariduse tunnustuskonkursile 379 kandidaati: 167 õppijat, 75 õpitegu, 82 koolitajat ja 55 õppijasõbralikku tööandja, kelle seast valitakse välja laureaadid.

Tänuürituse päevajuht on muusik ja ettevõtja Jalmar Vabarna ning muusikaliste vahepaladega rikastab päeva saate «Eesti otsib superstaari» 9. hooaja võitja Ant Nurhan, artistinimega ANT.

Tagasi üles