«Majandus ja haridus peaksid liikuma käsikäes, aga täna dikteerib siseministeerium, mis meil majanduses ja hariduses peaks toimuma. Riskiriikide nimekirjas on juba üle 30 riigi ning tänavu oli 440 viisakeeldumist, mille peale välisministeerium ütles vaid, et oli kahtlus, et võib-olla kõik ei soovinud Eestisse õppima tulla. Euroopa komisjon on Eesti viisareeglite pärast kohtusse kaevanud, sest meil puudub seadus viisast keeldumise vaidlustamiseks. Kui ainult ei-mehed laua taga, siis ei saagi midagi arendada, palun, et KAPO ja siseministeerium läheksid ära tahatuppa ja vajalikke otsuseid teeksid majandus- ja haridusinimesed,» rääkis Pärnits.
Välistudengite arv on järsus languses
«Varasemalt on Mainori ettevõtluskõrgkoolis olnud 30 protsenti välisüliõpilasi, tänavu on neid 14 protsenti ja see paneb küsima, kas kahju on juba tekitatud ja kas oleme jätnud endast mulje, et talendid pole siia oodatud. Eesti kuvand muutub kiiresti ja see laieneb kõrgharidusest ka tööjõu värbamisele. Vajame hädasti ka suure lisandväärtusega rahvusvahelisi ettevõtteid, kuhu andekad inimesed tööle minna saaksid, aga selleks on vaja majanduskindlust. Eesti talendipoliitika peab olema selline, mis majandust tugevdab, peaksime sihiks võtma, et pooled Eesti ettevõtted oleks rahvusvahelise meeskonnaga ning kõrgkoolides oleks 30 protsenti välisüliõpilasi,» lisas Kadi Pärnits.
Tööandjate Keskliidu värske tegevjuht Hando Sutter rõhutas, et kohe kui majandus taastuma hakkab, saab tööjõupuudusest Eesti probleem number üks.
«Tööandjate Keskliitu kuuluvad ettevõtted maksavad 55 protsenti Eesti riigi tulupoolest. Kui neil läheb hästi, läheb ka Eestil hästi. Aga neil ei lähe hästi, ettevõtjate seas on palju frustratsiooni ja usaldamatust. Meil on igal aastal vaja umbes 5000 inimest ja neid pole kusagilt võtta. Kui näiteks Soome teeb värbamistööd India suunal, siis Eesti käitub vastupidi ja me lükkame need inimesed tagasi. Kõik teavad, mida on vaja teha, aga julgust, et teha, seda ei ole,» rääkis Tööandjate Keskliidu tegevjuht Hando Sutter.