DOKUMENT Hariduslepe saadeti osapooltele kinnitamiseks (1)

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas.
Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas. Foto: Sander Ilvest

Haridus- ja teadusministeerium saatis täna haridusleppe lõpliku versiooni läbirääkimiste osapooltele allkirjastamiseks. Osapooltel on võimalik hariduslepet allkirjastada novembri lõpuni.

Minister Kristina Kallase (Eesti 200) sõnul annab hariduslepe õpetajatele kindlustunde tulevikuks. «Haridusleppe läbirääkimistel osalenutega saavutatud kokkulepped tagavad eeldused õpetajatele paremate töötingimuste ja karjäärivõimaluste loomiseks ning õpetajate järelkasvu tagamiseks. Õpetajate järelkasv on meie kõigi ühine vastutus – nii riigi kui ka koolipidajate oma. Loodan, et haridusleppega liituvad kõik osapooled, eriti kohalikud omavalitsused. Õpetajate toetamine, töökoormuse ja karjäärivõimaluste parandamine on ainuvõimalik lahendus, et meil oleks tulevikus piisavalt kvalifitseeritud ja motiveeritud õpetajaid klassi ees,» sõnas Kallas.

Haridusleppes lepivad osapooled kokku, et üldhariduses töötavatele kvalifikatsioonile vastavatel õpetajatel on 1. jaanuarist 2026 neljaastmeline karjäärimudel: 1. aste – alustav õpetaja; 2. aste – õpetaja; 3. aste – vanemõpetaja; 4. aste – meisterõpetaja.

Aastatel 2026–2028 on kavas sisse viia õpetaja karjäärimudeli astmete palga alammäära koefitsient, mis jaguneb nii: alustav õpetaja 1,0, õpetaja 1,0, vanemõpetaja 1,1, meisterõpetaja 1,3.

Karjäärimudelis kasutavad koolipidajad diferentseerimiskomponenti ning selleks suurendab riik diferentseeritavat osa 2026. aastal 22%ni, 2027. aastal 23%ni ja 2028. aastal 24%ni.

Haridusleppe osapooled võtavad eesmärgiks, et täistööajaga (35 tundi nädalas) töötava õpetaja nädalas antavate kontakttundide soovituslikuks mahuks loetakse üldjuhul 21, aga mitte rohkem kui 24 arvestusliku pikkusega õppetundi (45 minutit). Õpetaja tegeliku kontakttundide mahu kokkuleppimisel tuleb võtta arvesse iga juhtumit eraldi, pidades silmas õpetaja kogemust, õpetatavat ainet ning klasside suurust.

Hariduslepe sõlmitakse kolmeks aastaks, 2026–2028. Lepe pikeneb automaatselt järgmiseks kolmeaastaseks perioodiks, kui pooled ei teavita enne perioodi lõppu, et nad ei soovi selle pikenemist.

Hariduslepe saadeti allkirjastamiseks Eesti Haridustöötajate Liidule, Eesti Ametiühingute Keskliidule, erakoolide pidajatele, Eesti Koolijuhtide Ühendusele ja kohalikele omavalitsustele.

Tagasi üles