Erivajadustega tudengite stipendiumite taotlemine muutub paindlikumaks

Copy
Raha. Pilt on illustratiivne.
Raha. Pilt on illustratiivne. Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik / Arhiiv

Haridus- ja teadusministeerium täpsustav ja korrastab erivajadusega üliõpilastele stipendiumite andmist, muutes taotlemise üliõpilaste jaoks paindlikumaks ning tingimused selgemaks.

Ministeeriumi kõrghariduse valdkonna juhi Kristi Raudmäe sõnul on senine praktika toonud välja vajaduse määrust ajakohastada. «Uuendustega muutub stipendiumi taotlemine erivajadustega õppurite eripäraga paremini arvestavamaks – nüüdsest saab stipendiumi taotleda aasta läbi ning pikendame ka selle maksmise ajaperioodi, sest erivajadustega noorel võib olla õppe läbimine keerulisem ja nõuab kauem aega.»

Muudatustega saab ka selgemaks, milliste ülikoolide erivajadustega õppurid stipendiumi taotleda saavad. Kuna määrus kehtestatakse kõrgharidusseaduse alusel, on õigus stipendiumile vaid selle seaduse alusel tegutsevates kõrgkoolides õppivatel üliõpilastel ehk määrus ei laiene väliskõrgkoolis õppijatele.

Edaspidi antakse võimalus erivajadustega üliõpilastel stipendiumi taotleda ka pärast õppeaasta algust. Kuna tegemist on vajaduspõhise stipendiumiga, mida makstakse kindlatele tingimustele vastajatele, siis ei ole põhjendatud taotluste vastuvõtmine vaid kord või kaks aastas. Stipendiumile tekib üliõpilasel õigus, kui talle on määratud puue. Kui puue määratakse õppeaasta keskel ja tal tekib alus stipendiumi saamiseks, saab stipendiumi taotleda igakuiselt.

Üldjuhul on võimalik taotleda stipendiume õppekava nominaalkestuse aja jooksul ehk näiteks bakalaureuse õppes kolm aastat. Siiski on loodud erivajadusega üliõpilaste stipendiumi taotledes erisused esimese ja teise õppeastme puhul. Erivajadusega üliõpilaste stipendiumi saab edaspidi taotleda lisaks nominaalkestusele veel täiendavalt üks aasta. See on periood, kui ka kõrgkoolid lubavad õpet nominaalkestuse raames veel lõpetada ning tagatud on ravikindlustus. Osakoormusega õppides on stipendiumi õigus taotleda kahekordse õppekava nominaalkestuse ajal.

Määruse muudatus jõustub 1. septembrist ja sellega ei kaasne täiendavaid kulusid, kuna stipendiumide maksmiseks planeeritud raha on kavandatud juba haridus- ja noorteameti eelarvesse ning kuna sihtgrupp ei laiene, ei ole ette näha ka suuremat kulu.

Haridus- ja teadusministri 16. augusti 2019. aasta määruse number 37 «Üliõpilaste riiklike stipendiumite liigid, suurused ning nende määramise üldtingimused ja kord» eelnõu on saadetud kooskõlastamiseks rahandusministeeriumile ja sotsiaalministeeriumile ning arvamuse avaldamiseks haridus- ja noorteametile, Eesti Üliõpilaskondade Liidule ning kõrgkoolidele.

Tagasi üles