Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) keemia- ja biotehnoloogia instituut koostöös teadus- ja ärilinnakuga Tehnopol avas kaks hotelli lülijalgsetele, teisisõnu putukatele, ämblikele ja teistele, et pakkuda pisiloomadele aastaringset elupaika ja jälgida, kes ning mis tingimustel seesugustes hotellides tegutsevad.
TalTech ja Tehnopol avasid ökohotellid lülijalgsetele putukatele
«Toetades mardikate, sipelgate, liblikate, erakmesilaste ja -herilaste, ämblike, kakandite ja teiste lülijalgsete tegemisi, panustame meid ümbritseva looduse heaolusse. Erinevad putukaliigid aitavad tolmeldada taimi, kontrolli all hoida kahjurite arvukust, rikastada meie metsatukkasid ja on ühtlasi toiduks lindudele ja teistele loomadele,» selgitas ülikooli zooloogia õppejõud Üllar Rammul.
Jätkusuutikkust ja keskkonnateadlikkust silmas pidades on ehitamisel kasutatud peamiselt looduslikke ehitusmaterjale. Hotellides on uue otstarbe leidnud algseks põletamiseks mõeldud koduaia viljapuuoksad ja ülikoolilinnaku murdunud mändidest seatud pakk, kuiv maha võetud pilliroog ja kasutuseta jäänud kaubaalused,» rääkis üks projektijuhtidest Eliisabeth Kuldmaa.
Erinevate materjalidega täidetud pilude ja pragudega korrused saavad loodetavasti heaks elupaigaks nii mõnelegi pisielukale. Lihtsad ja kompaktsed hotellid panustavad loodusliku ökosüsteemi mitmekesisusse, võttes seejuures taaskasutusse mitmed oma elu ära elanud materjalid.
Hotellides on moodne tehnika
Projekti algatajaks on teadus- ja ärilinnak Tehnopol. Tehnopoli eestvedamisel on hotellidesse paigaldatud ka tehnoloogia, mis mõõdab keskkonnanäitajaid ja hotellide sisekliimat, muu hulgas temperatuuri, õhuniiskust, süsihappegaasi ja muud sellist. Tehnoloogia paigaldas ja seda haldab ettevõte Thinnect.
Tehnopoli kinnisvara- ja haldusjuht Marten Peiel ütles, et tehnoloogia abil on võimalik kindlaks teha, kuivõrd erinevad roheluses mõõdetud andmed näiteks linnatänaval kogutud andmetest. «Meil on väga hea meel, et see projekt sai ellu viidud – see on hea näide sellest, kuidas teaduslinnak saab aidata kaasa ülikoolis tehtavale teadusele. Tudengid hakkavad ise hotellidest kogutud andmeid jälgima ning andmete põhjal saab teha järeldusi, missugustel tingimustel toimuvad muutused, millal esineb anomaaliaid ning milline on loodusliku mitmekesisuse mõju linnaruumis,» lausus Peiel.
Tema sõnul aitavad just sellised koostööd kaasa maailma muutva innovatsiooni sünnile.
Hotellid asuvad Raja tänava äärses metsatukas ülikoolile kuuluval kinnistul aadressiga Raja tänav 21 ja Mustamäe linnaosavalitsuse nõusolekul kinnistul Raja tänav 17b. Kes hotellides endale suve-, kes talvekodu leiavad, selgub järgmisel kevadel. Tulemuste põhjal selgub, kas hotelle võiks juurde ehitada ja neist saadud info pinnalt teha mõne uurimustöö.
Mustamäele on analoogseid hotelle paigaldatud ka varasemalt, kuid esmakordselt kogutakse hotellidest ka andmeid ja tehakse nende põhjal järeldusi.
Tehnikaülikoolist vedasid projekti geenitehnoloogia eriala teise aasta tudengid Martin Paggi ja Eliisabeth Kuldmaa. Neid juhendas zooloogia õppejõud Üllar Rammul. Hotellide korrasoleku eest hoolitseb Tehnopol.