Noorte leiutajate vahel ootab jagamist üle 30 000 euro

PM Haridusportaal
Copy
Mullune õpilasleiutajate konkurss
Mullune õpilasleiutajate konkurss Foto: Aron Urb

Eesti Teadusagentuur (ETAG) kutsub ka sel aastal kõiki 6–19-aastaseid noori osalema õpilasleiutajate riiklikul konkursil.

Parimate leiutajate vahel läheb jagamisele 32 350 euro suurune riiklik auhinnafond, mitmed eripreemiad ning võimalus esindada Eestit USA-s Ohios toimuval maailma suurimal teadus- ja inseneeriakonkursil Regeneron ISEF.

Konkursile oodatakse osalema noori, kellel on nutikaid ideid, kuidas lahendada igapäevaseid ja levinud probleeme. Leiutada võib nii täiesti uusi asju kui ka mõelda välja lahendusi, kuidas juba olemasolevaid asju veelgi paremaks teha. Vanemate kooliastmete õpilased saavad konkursile esitada ka juba valminud loov- või praktilise töö. Noorele leiutamishuvilisele võib selles protsessis olla abiks õpetaja, lapsevanem või hoopis huviringi juhendaja.

Igaühest võib saada leiutaja

Õpilasleiutajate konkurss on hea näide sellest, et igaühest võib saada leiutaja. «Mõnikord pakub igapäevaelu meile probleemi, millele oleks hädasti vaja nutikat lahendust, kuid mõnikord on lihtsalt tarvis lasta inspiratsioonil lennata,» julgustab ETAGi teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja Annely Allik.

Ta soovitab õpilastel suvel kindlasti järgida Fred Jüssi mõtet, mille järgi maailmas on suur vajadus viljaka mittemidagitegemise järele ja vaheajal mõnuga molutada – siis tulevad sageli need kõige paremad mõtted. «Kuna konkursi juhendajaks võib olla ka lapsevanem, siis võib leiutamine olla ka toredaks ajaviitmiseks, mida suvel koos lastega teha,» rääkis Allik. «Suvi on hea aeg, et lasta heal ideel küpseda, seda vaikselt edasi arendada ja siis sügisel see konkursile esitada.»

Tööde esitamise tähtaeg on 15. oktoober. Tööd tuleb esitada ETAGi konkursside keskkonnas konkursid.etag.ee. Taotlusvorm avatakse 1. augustil. Täpsema info tingimuste ja tööde esitamise kohta leiab kodulehelt etag.ee/leiutajad.

Kasutada saab abimaterjale

Vajalikke materjale leiutamise toetamiseks leiab kodulehelt miks.ee/tugimaterjal. Lisaks saab inspiratsiooni kogumiseks tutvuda varasemate konkursile esitatud tööde kirjeldustega aadressil miks.ee/leiutised.

Õpilasleiutajate tööde juhendajatele korraldab ETAG augustis kaks koolitust, et aidata toetada õpilaste juhendamist leiutamise õpiteekonnal. Koolitustel käsitletavateks peateemadeks on probleemipõhine õpe ja uurimuslik lähenemine õpiteekonnal. Koolitusel osalemine on tasuta. Registreerumine on avatud kuni kohtade täitumiseni või kuni 10. augustini.

Konkursi eesmärk on väärtustada teadust ja innovatsiooni ning tunnustada noorte nutikaid ideid. Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ja seda rahastab haridus- ja teadusministeerium. Konkursi eripreemiad panevad välja kliimaministeerium, Taani saatkond, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, patendiamet koos Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooniga (WIPO), transpordiamet, TalTechi tehnoloogiakool, PROTO avastustehas, Eesti Teadushuvihariduse Liit, Merkuur OÜ, ajakiri Minu Maailm, Lottemaa Teemapark ja ERR Lasteekraan.

Tagasi üles