Kunstiakadeemia tõusis suure hüppega maailma tippülikoolide nimistus

Copy
EKA uue hoone avamispidu. Pilt on illustreeriv.
EKA uue hoone avamispidu. Pilt on illustreeriv. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees Grupp

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) on nüüdsest 150 maailma parima kunsti- ja disaini kõrgkooli hulgas QS hindamissüsteemi alusel, kuhu pääsevad võistlema oma valdkonna parimad kõrgharidusasutused.

Olles juba eelnevatel aastatel pääsenud tugeva 200 sekka, astub EKA sel korral terve suurusjärgu võrra kõrgemale, maailma 150 hinnatuima kõrgkooli sekka, kunsti ja disaini valdkonnas.

EKA rektor Mart Kalm tunnustab kogukonda, töötajaid ja tudengeid tubli töö eest: «Peame Eesti Kunstiakadeemia peamiseks ülesandeks pakkuda rahvusvaheliselt kõrgel tasemel arhitektuuri-, disaini-, kunsti-, ja kunstikultuurialast kõrgharidust, millega panustame Eesti kultuuriruumi ja parema elukeskkonna kujundamisesse. Eesti ainsa avalik-õigusliku kunstiülikoolina on mul hea meel tõdeda, et EKAt tunnustatakse maailma tasemel nii kõrgelt,» rääkis Kalm.

Haridusuuringute ettevõte Quacquarelli Symonds (QS) avalikustas kolmapäeval 2024. aastal «QS World University Rankings by Subject 2024» edetabeli, mis reastab maailma ülikoole 51 akadeemilises valdkonnas. EKA lähematest partnerülikoolidest on edetabeli kõrgetele kohtadele pääsenud Rhode Island School of Design USAs, Aalto ülikool Soomes, Londoni Royal College of Art ja The Glasgow School of Art Suurbritannias, Royal Melbourne Institute Austraalias ning Konstfack Rootsis.

QSi globaalsete partneritega tehtud uuringud aitavad esile tõsta institutsioone, kes teevad koostööd rahvusvaheliste partneritega, et anda väärtust ülemaailmsele teaduspangale. Selle aasta edetabeli koostamiseks analüüsis QS meeskond 4989 institutsiooni mainet ja uurimistulemusi.

EKA akadeemilise maine indeks, mis on QS World University Rankings®-is ja QS Subject Rankingsis keskse tähtsusega, hindab ülikoolide ülemaailmseid tulemusi. Mõõdik vastab rahvusvaheliste teadlaste arusaamadele, tegemaks kindlaks kõrgkoolid, mis näitavad akadeemilist tipptaset. Nende kollektiivsed teadmised heidavad valgust teadustöö kvaliteedile, strateegilisele partnerlusele, innovatsioonile ning nende ülikoolide laiemale hariduslikule ja ühiskondlikule mõjule. Uuringus mängivad suurt rolli ka teadustööde tsiteeritavus, vaadeldakse EKAs tehtava teaduse mõju ja kvaliteeti, tuginedes viieaastasele avaldamisele ja kuueaastasele tsiteerimisaknale.

1914. aastast tegutsenud Eesti Kunstiakadeemias on võimalik õppida enam kui kolmekümnel õppekaval arhitektuuri, disaini, kunstikultuuri ja vabade kunstide teaduskondades. Mitmetel neist aladest saab Eestis kolmel tasemel kõrghariduse omandada vaid EKAs. Ülikool teeb koostööd maailma tippülikoolidega ning on oluliste rahvusvaheliste haridus- ja erialavõrgustike liige, mis annab siin õppijatele ja töötajatele suurepärased võimalused silmaringi avardamiseks ning enesearenguks. 2017., 2022. ja 2023. aastal pääses EKA QS World University Ranking maailma tipp 200 kunsti- ja disainiülikoolide nimistusse.

Eesti Kunstiakadeemia on Eesti Disainikeskuse ja Eesti Arhitektuurikeskuse üks ellukutsuja ning osaleb aktiivselt riiklike disaini-, linnaplaneerimise-, hariduse- ja kunstistrateegiate väljatöötamises. Kunstiakadeemia tudengid ja õppejõud räägivad ja teevad aktiivselt kaasa ühiskonna ja elukeskkonna arendamises. Oma vilistlaste kaudu ja nendega koostöös esindab Eesti Kunstiakadeemia liikmeskond Eesti Vabariiki olulistel rahvusvahelistel areenidel.

Tagasi üles