30. märtsil toimub TalTechis kuuendat korda riiklik maateaduste olümpiaad, kus selguvad Eesti tugevaimad loodus- ja reaalainete gümnasistid, kellest pannakse hiljem kokku meie riiki esindav võistkond rahvusvahelisele maateaduste olümpiaadile.
Maateadus aitab päästa planeeti
Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi professori, riikliku maateaduste olümpiaadi žürii esimehe Alvar Soesoo sõnul on maailmakaarti vaadates riigid, kus maateadused on täna põhihariduse loomulik osa, vähemuses, ning ka Eesti ei ole siin erand. «Selleks, et sügavuti mõista planeedi Maa ajalugu, arengut ja protsesse ning suuta täna meie piiratud ressurssidega planeedi jätkusuutlikku arengut targalt juhtida, peaks olema vastupidi,» leiab Soesoo.
Tema hinnangul võiks Eesti üldhariduskoolide õppekavades maateadustele hulga suuremat tähelepanu pöörata, sest noored saaks oma teadmisi planeedi hüvanguks kohe edukalt rakendada ja seda nii kodu- kui ka välismaal.
Maateaduste osakaalu suurendamist üldhariduskoolides toetab ka Eesti Geoloogiateenistuse direktor Sirli Sipp Kulli. «Väga oluline on aidata noortel luua seoseid ja anda teadmisi, kuidas maapõueressursid on seotud meie igapäevaeluga. Sisaldub ju näiteks mobiiltelefonis ligi 60 erinevat keemilist elementi ja kõige tavalisemas LED-lambis leidub haruldasi muldmetalle,» ütlea ta.
«Kui maakera loodus- ja inimkeskkond areneb samamoodi edasi, ei suuda planeet Maa meile tulevikus tagada loodetud majanduskasvuks vajalikke ressursse. Selleks, et Maa keskkonda kaitsta ja inimmõju madalana hoida, on vaja geoloogilisi süvateadmisi, mis ei teki üleöö. Maakera mõjutavate suurte protsesside tõelise olemuse mõistmiseks on vaja aastatepikkust õpet ja see võiks alguse saada juba üldhariduskoolis,» ütle Soesoo.