Ekspert eetris Pille Eslon: «Kas uus keeleõppe mudel lahendab eesti keele omandamise probleemi?»

Copy

Tänases Tallinna Ülikooli vestlussaates «Ekspert eetris» on juttu eesti keele õppimise keerulisusest ja keeleõppe mudelitest, mis võiksid aidata keelt paremini omandada. Saates on külas Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi keeletehnoloogia dotsent Pille Eslon.

Pille Eslon räägib põhjustest, miks eesti keele õppimisel on takistuseks motivatsioon - keeleõpe on valdavalt grammatika põhine ja vähem on tähelepanu sellel, kuidas me keelt kasutame. «Oluline on asjaolu, et keeleoskus ei seisne ainult keeleteadmiste omandamises, vaid ka võimes kasutada keelt hoidlikult ja samas loominguliselt, sest suheldes ei mõelda grammatikale, vaid valitakse sõnu ja otsitakse võimalusi, kuidas neid koos kasutada,» rääkis Pille Eslon.

Pille Eslon tutvustab saates keeleõppe rakenduse ELLE võimalusi, mis toetavad nii õppijat kui ka õppematerjalide koostajat. Ta selgitas, et eesti õpi- ja kirjakeele võrdleva uurimise tulemused näitavad, et sõnade kooskasutus ei ole juhuslik. Esile tulevad piiratud vormivalikuga sõnajärgnevused või mustrid, millele kasutuspõhine keeleõpe rajanebki. Selleks oleme loonud vajaliku keeleressursi, individuaalse ja rühmaõppe e-keskkonna ning automaatse keeleanalüüsi ja teksti keelekasutuse hindamise vahendid.

Saadet juhib Tallinna Ülikooli nüüdismeedia magister Melissa Mariel Korjus.

Saatesari «Ekspert eetris» vahendab põnevaid, silmaringi avardavaid ja harivaid teemasid, olgu need tervise, poliitika, hariduse, kunsti või juriidika vallast. Saates arutatakse koos oma valdkonna ekspertidega aktuaalseid küsimusi, mis puudutavad kõiki. Teadlaste roll on ühiskonnas tähtsam kui kunagi varem. Iga päev paisatakse õhku rohkem küsimusi kui vastuseid. Selguseks, uuteks lahendusteks ja tarkadeks otsusteks, olgu riigi või inimese tasandil, on vaja tõenduspõhisust.

«Ekspert eetris» sai alguse 2020. aasta kevadel ja pälvis oma teemapüstitustega 2020. aasta teaduse populariseerija tunnustuse.

Varasemaid saateid saab järele vaadata Tallinna Ülikooli veebilehel ja tv.postimees.ee.

Tagasi üles