Professor Evelyn Uuemaa räägib inauguratsiooniloengul tehisarust

PM Haridusportaal
Copy
Geoinformaatika professor Evelyn Uuemaa.
Geoinformaatika professor Evelyn Uuemaa. Foto: Andres Tennus

Kolmapäeval kell 16.15 peab Tartu Ülikooli geoinformaatika professor Evelyn Uuemaa ülikooli aulas inauguratsiooniloengu «Ruumiandmete ja tehisaru kasutamine keskkonnaseires». Avalikul loengul tutvustab uus professor lähemalt oma uurimisteemat ja eriala.

Kliima- ja maakasutuse muutused on seadnud meie ökosüsteemid suure surve alla ning paljudes piirkondades on olukord halvenenud. See on tinginud vajaduse jälgida tõhusamalt looduskeskkonna seisundit ja muutuste tagajärgi. Sealjuures peame leidma kiireid lahendusi, et olukorda leevendada, muutustega kohaneda ja tulevikustsenaariume ennustada.

«Valdav osa looduskeskkonna uurimisest on siiani toimunud välitööde käigus ja saadud andmeid loetakse enamasti kõige täpsemaks,» rääkis prof Uuemaa. Samas tõdes ta, et välitööd on väga ressursimahukad. «Ei ole mõeldav, et välitöödel pannakse ühel ajal kirja teave iga ajahetke ja koha kohta. Tänu kaugseirele on meil aga võimalus saada andmeid maailma iga ala kohta korra päevas või nädalas. Kahjuks on need toorandmed üsna kasutud,» lisas ta.

Euroopa Liit on roheleppe ja andmestrateegia toel võtnud eesmärgi arendada algatuse «Destination Earth» raames ruumiandmetel põhinev maa digitaalne kaksik, et modelleerida maal toimuvaid looduslikke ja inimtekkelisi protsesse võimalikult täpselt. Selle väljatöötamisel on abiks avaandmete direktiiv, mille alusel kuuluvad ruumiandmed väärtuslike andmete nimekirja. Selliste andmete hulk on viimase kümne aasta jooksul tohutult kasvanud ning neid tuleb pidevalt juurde satelliitidelt, nutiseadmetelt ja kõikvõimalikelt sensoritelt.

Kvaliteetsed ruumiandmed on andmepõhise otsustamise üks peamisi alustalasid. «Samas ei ole meie võime neid andmeid kasutada ja otsuste tegemiseks vajalikuks teabeks muundada pidanud kaugeltki sammu sellega, kui kiiresti andmed tekivad. Tehisaru võib olla suureks abiks, aga ilma teadmiseta looduskeskkonnast on ka see kasutu,» rääkis prof Uuemaa.

Inauguratsiooniloengul annab ta ülevaate ruumiandmete kasutamise võimalustest ja nende tähtsusest looduskeskkonna seisundi jälgimisel. Juttu tuleb sellest, kuidas luua tehisaru abiga ruumiandmetele lisaväärtust ja mil viisil saab rakendada tehisaru keskkonnatingimustest ülevaate saamiseks seal, kus välitööde andmed puuduvad.

Evelyn Uuemaa lõpetas 2003. aastal geograafia bakalaureuseõppe Tartu Ülikoolis, kus jätkas geoinformaatika magistriõpinguid ning seejärel doktorantuuri loodusgeograafia ja keskkonnakaitse erialal. 2007. aastal kaitses ta väitekirja «Maastikuindeksid jõgede veekvaliteedi ja maastikumustri indikaatorina». Seejärel sai temast Tartu Ülikooli geoinformaatika teadur ja 2013. aastal vanemteadur. 2015. aastal pälvis Uuemaa Marie Skłodowska-Curie individuaalgrandi, mille toel suundus kaheks aastaks järeldoktorantuuri Uus-Meremaale vee- ja atmosfääriuuringute instituuti. Alates 2023. aastast on ta geoinformaatika professor.

Uuemaa juhib ülikoolis maastikugeoinformaatika töörühma, kellega koos arendatakse ruumiandmete analüüsi ning ruumilise modelleerimise masinõppemeetodeid. 2023. aastal pälvis ta Euroopa Teadusnõukogu väljakujunenud teadlase grandi, et arendada satelliitandmetel ja masinõppel põhinevaid mudeleid, mis võimaldavad põllumeestel ja poliitikutel intensiivpõllumajanduse keskkonnamõju leevendamiseks planeerida maastikul looduspõhiseid lahendusi. Uuemaa on 2024. aastal alustanud kestliku maakasutuse tippkeskuse juht ning kuulub Eesti Geoinformaatika Seltsi juhatusse ja Euroopa Geoinformaatika Ühingu nõukogusse.

Piduliku inauguratsiooniloengu eesmärk on anda ülikooli uuele professorile võimalus tutvustada ennast, oma eriala ja teadusteemat. Loengu järel saavad kuulajad professorile küsimusi esitada. Veebiülekannet saab jälgida videoportaali UTTV vahendusel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles