L, 2.12.2023

KASULIKUD ASJAD PRÜGIST ⟩ Tehnikaülikoolis toimub täna koolinoorte võistlus «Prügiretseptid 2023»

PM Haridusportaal
Facebook
Comments
Pärast prügist tehtud asjade võistlust pannakse nende tegemise õpetused koostatavasse nii-öelda retseptiraamatusse.
Pärast prügist tehtud asjade võistlust pannakse nende tegemise õpetused koostatavasse nii-öelda retseptiraamatusse. Foto: TalTech

Juba teist aastat toimub Tallinna Tehnikaülikoolis loovtööde võistlus «Prügiretseptid 2023», mille käigus valmistab üle poolesaja Eesti koolide 5.–9. klasside õpilast vanadest tootmis- ja olmejäätmetest uusi tooteid. Pärast võistlust koostatakse valminud töödest omapärane retseptiraamat.

Võistluse eesmärgiks on kasvatada noorte teadlikkust materjalijäätmete kahjulikust keskkonnamõjust.

Materjalidena on fookuses puit, tekstiil, paber, nahk ning plast. Õpilaste ülesandeks on otsida uusi viise ja lahendusi materjalide taaskasutuseks. Jäätmed, millest noored oma loovtöid valmistama hakkavad, on eelnevalt valmis kogutud. Näiteks on õpilaste käsutuses hunnik naharibasid, jogurtitopse, šampoonipudeleid, vineerplaate, vanu teksapükse, vilti, vaibajääke ja palju muud põnevat.

Võistlusel tegutsevad õpilased Tallinna Tehnikaülikooli õppejõudude juhendamisel, kellest suurem osa on materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi töötajad. Tegutsetakse 4-liikmelistes võistkondades ning silmapaistvate tööde autoritele jagatakse välja auhinnad. Valminud prügiretseptidest pannakse pärast üritust kokku omalaadne retseptiraamat, kus on sees kõik võistluspäeva jooksul valminud tööd viisil, nagu see retseptiraamatutes tavaks – kõikidest toodetest on pildid ning piltide kõrval nimekiri koostisosadest. Valminud retseptiraamatuid levitatakse koolidele ning teistele organisatsioonidele, kes soovivad materjalijääkide teemal aidata kaasa inimeste teadlikkuse kasvule.

«Meil on suur rõõm Tallinna Tehnikaülikoolis juba teist aastat järjest korraldada kooliõpilastele suunatud võistlust «Prügiretsept»,» ütles Tallinna Tehnikaülikooli materjalitehnoloogia eriala programmijuht dr Tiia Plamus, «Võistluse põhieesmärgiks ongi suurendada koolinoorte teadlikkust jätkusuutlikkuse valdkonnas. Ühelt poolt püüame juurutada mõtteviisi, et vähem tarbides suudame säästa keskkonda, teisalt püüame koos leida lahendusi juba olemasolevale jäätmeprobleemile. Võistluse fookuseks ongi juba olemasolevate jäätmete nutikas väärindamine uuteks materjalideks ja toodeteks».

Erinevalt projektidest, mille puhul vanu jäätmeid kasutatakse näiteks skulptuuride või muude disainielementide ehitusmaterjalina, on selle võistluse puhul eesmärgiks luua mingit konkreetset funktsiooni omav ese – näiteks antakse õpilastele ülesandeks valmistada kasulik tööriist, mis sobiks hästi kööki.

Projekti toetavad Eesti Teadusagentuur ning Põhja-Ameerika ülikoolide teabekeskus Tallinna Tehnikaülikoolis.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles