R, 2.06.2023

Tõehetk Eesti teaduse jaoks: algab CERN-i hindamisvisiit

PM Haridusportaal
Facebook Twitter
Comments
Toomas Asseri sõnul on eesmärk täisliikmelisus CERN-is
Toomas Asseri sõnul on eesmärk täisliikmelisus CERN-is Foto: Margus Ansu

Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni (CERN) hindamisrühm kohtub oma Eesti visiidi käigus teisipäeval Tartu Ülikooli rektori Toomas Asseriga ning külastab ülikooli füüsika instituuti, tehnoloogiainstituuti ja Delta keskust, et hinnata Eesti valmisolekut saada CERN-i täisliikmeks.

CERN on Euroopa teadus- ja arendustegevuse tippkeskus ning üks maailma mõjukamaid teadusorganisatsioone, kus otsitakse vastuseid universumi kõige põhjapanevamatele küsimustele. CERN-i liikmesus looks Eesti teadlastele uusi koostöövõimalusi kõrgetasemeliseks teadustööks ja rahvusvaheliseks ettevõtluseks.

Eesti teaduse jaoks küpsuseksam

Koostöösidemete tihendamise üks eestvedajatest, Tartu Ülikooli materjalitehnoloogia professor Veronika Zadini sõnul annab täisliikmesus Eestile väärtuslikud lisaõigused ja eemaldab Eesti ettevõtetelt CERN-i hangetes osalemise piirangud.

«See on Eesti jaoks nagu küpsuseksam, kus näitame, et soovime olla võrdsed teiste Euroopa riikidega. Täisliikme hääletusõigus ja võimalus osaleda CERN-i otsustusprotsessides annab võimaluse kaasa rääkida maailma ühe märkimisväärsema teadus- ja arenduskeskuse sisulises tegevuses ning poliitika kujundamises. Kuna kogu CERN-is loodud tehnoloogia kuulub selle liikmetele, saame selle Eestisse tuua,» ütles Zadin.

Hindajate eesmärk on välja selgitada CERN-i tegevusvaldkondadega seotud teadustöö olukord Eestis ehk see, kui jätkusuutlik on Eesti tipp- ja alusteadus, kuidas kaasatakse kohalikke ettevõtteid ja milline on Eesti teaduse järelkasv. Komisjoni aruande põhjal hääletavad liikmesriigid Eesti täisliikmesuse üle CERN-i nõukogus eeldatavasti selle aasta sügisel.

Eesmärk on täisliikmelisus

Ülikoolis võtab hindamiskomisjoni vastu Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, kelle sõnul avab täisliikmesus Eestile uusi väljavaateid ja annab noortele võimaluse teha maailmatasemel teadust otse Eestist. «CERN on Eesti ja Tartu Ülikooli jaoks pikka aega olnud tähtis koostööpartner. Oleme valmis kandma täisliikme vastutust ja osalema CERN-i tipptasemel arendustöös,» ütles Asser.

CERN-i hindajad külastavad Tartus füüsika ja tehnoloogiainstituudi laboreid ning Delta õppehoone teadusarvutuskeskust. Delta keskuses annavad CERN-i tegevusvaldkondi puudutavatest ülikooli teadustöödest ülevaate eksperimentaalfüüsika professor Marco Kirm, teoreetilise füüsika kaasprofessor Stefan Groote, keskkonnafüüsika professor Heikki Junninen ja materjalitehnoloogia professor Veronika Zadin. Samuti astuvad Tartu Ülikooli füüsika ja materjalitehnoloogia nooremteadurid üles teadusettekannetega.

Hindamisrühma teisipäevane visiit algab külaskäiguga Tartu Ülikooli teadlaste osalusel loodud Eesti süvatehnoloogiaettevõtte GScan OÜ tehasesse ja Tartu Teadusparki. Kolmapäeval kohtuvad hindajad Tallinnas presidendi Alar Karisega, majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo ning haridus- ja teadusminister Kristina Kallasega.

Eesti on CERN-iga koostööd teinud 1990. aastatest ja on selle assotsieerunud liige 2021. aasta algusest. Täisliikmesuse saavutamiseks esitas Eesti organisatsioonile enesehinnangu aruande 2022. aasta keskel.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles