R, 24.03.2023

Nagu valimised: tuhanded õpetajad koguvad koolimajades petitsioonile allkirju

Postimees
Nagu valimised: tuhanded õpetajad koguvad koolimajades petitsioonile allkirju
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Õpetajate hoiatusstreik Kiviõli 1. keskoolis 2019. aastal. Paremal Reemo Voltri, kes esindab Eesti Haridustöötajate Liitu
Õpetajate hoiatusstreik Kiviõli 1. keskoolis 2019. aastal. Paremal Reemo Voltri, kes esindab Eesti Haridustöötajate Liitu Foto: Sander Ilvest

Ligi 7000 õpetajat ühendav haridustöötajate liit kogub sel nädalal kampaania «Vali Eesti haridus!» raames ligi 100 koolimajas ja rahvaalgatus.ee keskkonnas allkirju nõudmistele, mis antakse üle uuele riigikogule.

Pöördumisega nõutakse riigikogult koolijuhtidele suuremat võimalust õpetajate palkade diferentseerimiseks, palgatõusu nii koolide kui lasteaedade õpetajatele ning õpetajate ülekoormuse lõpetamist.

«Kui need mured lahendust ei saa, siis on meil olude sunnil varsti ainult kuueklassiline põhikool, sest viimaseks kolmeks aastaks pole kvalifitseeritud õpetajaid. Rääkimata sellest, et ühtse eestikeelse hariduse võime ära unustada. Haridus peab olema nii nende valimiste kui üldse poliitika üks keskne teema,» ütles EHLi esimees Reemo Voltri.

«Seetõttu kutsumegi kõiki eestimaalasi üles andma allkirja, millega koos nõuame, et nii tänastel kui homsetel Eesti noortel peab olema õigus jätkuvalt väga heale haridusele,» selgitas Voltri.

Kampaaniaga teevad haridustöötajad tema sõnul soojendust valimisteks: «Kõik on sisuliselt nagu päris, hääletada saab nii digiallkirjaga kui panna füüsilise sedeli hääletuskasti. Hääle andmise punktideks on koolimajad üle Eesti, millest paljud on 5. märtsil ka valimisjaoskonnad,» selgitas ta.

«Eesti õpetajatel on selle algatusega kaks eesmärki. Esiteks, panna inimesed juba varakult teadvustama: igaühe hääl loeb ja oma toetust tasub avaldada. Kindlasti mine valima! Ning teiseks, panna uue riigikogu ette konkreetsed ettepanekud Eesti hariduskriisi lõpetamiseks, mille taga seisavad Eesti õpetajad ja meie väga paljud toetajad,» ütles Voltri.

Õpetajad koguvad toetusallkirju pöördumisele, mille kohaselt Eesti haridus on seni maailma tipus, aga käes on kriis ning kiirete muutusteta Eesti hariduse kvaliteet kiiresti langeb. Liidu kinnitusel on Eesti õpetajad ülekoormatud, alamakstud ning OECD riikide seas ühed vanemad, sest noorte õpetajate järelkasv peaaegu puudub. Eesti suurima õpetajate esindusorganisatsiooni pöördumise kohaselt lahkuvad kvalifitseeritud õpetajad aina rohkem töölt ning pädevat asendust ei tule.

«Aga tipptasemel õpetajatest sõltub, kas Eesti inimeste elatustase kasvab, kas ühiskond hoiab kokku ning kuidas elab eesti kultuur. Praeguse hariduskriisi jätkudes on ohus nii meie kõigi sissetulek, Eesti ühiskonna üksmeel kui ka eesti kultuuri kestmine,» rääkis Voltri.

«Igaüks võiks endalt küsida, kas ta tahab usaldada oma lapsed väljaõppinud ja motiveeritud õpetajate hoolde – või leppida sellega, et klassi ees on hädapärast kohatäiteks leitud inimesed. Praegusel kursil oleme professionaalseid õpetajaid kaotamas ning kiiresti teel allakäigu suunas. Kes tahab seda muuta, võiks anda toetusallkirja,» rääkis haridustöötajate juht.

Voltri sõnul on Eesti hariduse kõige tõsisematest probleemidest räägitud aastaid, kuid lahendusi on alati tulnud liiga vähe ja liiga hilja. 

Eesti haridustöötajate liidu kampaania «Vali Eesti haridus!» kestab 20.–25. veebruarini.

Märksõnad
Tagasi üles