E, 27.03.2023

Tartu Ülikool tähistab taas päeva «Naised teaduses»

PM Haridusportaal
Tartu Ülikool tähistab taas päeva «Naised teaduses»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
"Naised teaduses" logo
"Naised teaduses" logo Foto: Tartu Ülikool

Tartu Ülikool koos Eesti Noorte Teaduste Akadeemiaga (ENTA) tähistab laupäeval juba kolmandat korda päeva «Naised teaduses» ning kõiki teadlasi ja üliõpilasi kutsutakse kaasa lööma teemakohases sotsiaalmeediakampaanias.

Kolmapäevast laupäevani toimuva sotsiaalmeediakampaania eesmärk on näidata teadlaste tegemisi ja rääkida oma viimasest avastusest. Päeva «Naised teaduses» kajastamisel saab sotsiaalmeediakanalites kasutada teemaviiteid #NaisedTeaduses ja #WomenInScience.

Tartu Ülikooli analüütilise keemia kaasprofessori, arheoloogia kaasprofessori ja ENTA asepresidendi Ester Orase sõnul on päeva «Naised teaduses» tähistamise eesmärk ühelt poolt tuua esile ja väärtustada naisteadlaste igapäevatööd ning saavutusi. Teisalt soovitakse aidata kaasa soolise võrdõiguslikkuse edendamisele ja soostereotüüpide murdmisele nii akadeemilises maailmas kui ka ühiskonnas. «Naiste võrdne esindatus akadeemilises maailmas ja juhtpositsioonidel, nende aktiivne kaasamine ning võimestamine on parema ja mõjukama teaduse tähtsaim küsimus,» leiab Oras.

14. veebruaril kell 15 toimub Tartu Elektriteatris ülikooli töötajatele ja üliõpilastele vestlusring, kus räägitakse solisest võrdõiguslikkusest ja naistest teaduses. Vestlust juhib anglistika osakonna juhataja ja anglistika professor Raili Marling. Arutelus osalevad analüütilise keemia kaasprofessor ja arheoloogia kaasprofessor Ester Oras, molekulaarimmunoloogia teadur Uku Haljasorg ning loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan Leho Ainsaar. Pärast vestlust toimub dokumentaalfilmi «Picture a Scientist» ühisvaatamine.

2020. aastal valminud dokumentaalfilmis «Picture a Scientist» käsitletakse soolist ebavõrdsust teaduses. Mitu silmapaistvat naisteadlast jagavad oma lugu ja räägivad muu hulgas diskrimineerimis- ja ahistamisjuhtumitest. Teiste hulgas teevad filmis kaasa bioloogiaprofessor Nancy Hopkins, keemik Raychelle Burks ja geoteadlane Jane Willenbring. Filmi ühisvaatamisi on maailmas korraldanud hulk teadusasutusi, et suurendada teadlikkust soolise võrdõiguslikkuse kitsaskohtadest just loodus- ja täppisteaduste ning tehnoloogia valdkonnas.

Päeva «Naised teaduses» hakati ÜRO eestvedamisel tähistama 2015. aastal. Eestis on seda päeva Tartu Ülikooli ja ENTA eestvedamisel peetud alates 2021. aastast. Päeva eesmärk on rõhutada naiste ja tüdrukute rolli teaduses, murda soostereotüüpe ning julgustada naisi teadusega tegelema.

Päeva «Naised teaduses» rinnamärke saab osta Tartu Ülikooli meenepoest, kus jagatakse kiirematele ka tasuta kleebiseid.

Märksõnad
Tagasi üles