E, 27.03.2023

Ülikoolid pakuvad põhikooli- ja gümnaasiumi lõpueksamite eel tasuta e-kursuseid

PM Haridusportaal
Ülikoolid pakuvad põhikooli- ja gümnaasiumi lõpueksamite eel tasuta e-kursuseid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Õppimine. 
Foto on illustratiivne.
Õppimine. Foto on illustratiivne. Foto: Fotokonkurss „Õppimine on IN“

Koolilõpetajad saavad end registreerida Tallinna Ülikooli, Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli korraldavatele tasuta e-kursustele, mis on mõeldud lisatoena koolides läbiviidavale õppetööle.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukase sõnul annab kordamine eksamite eel õpilastele juurde kindlustunnet lõpueksamiteks valmistumisel ja edasiõppimise kavandamisel. «Tasuta e-kursusi pakume kolmandat aastat ning tagasiside nii õpetajatelt, õpilastelt kui lapsevanematelt on olnud väga hea. Mõistagi osalevad kursustel selgete eesmärkidega õpilased, kel on arengueelduseks valmisolek pisut pingutada. Kursused kinnistavad seniseid teadmisi, kordavad üle olulisemad teemad ning kindlasti õpivad noored ka midagi uut,» selgitas Lukas.

Ta tänas ülikoole, et nad on jätkuvalt riigile head partnerid ning valmis olnud paindlikult reageerima ja õpilaste lisatoe vajadusest lähtuvaid kursuseid pakkuma.

Ülikoolid pakuvad lisateadmisi

Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valk sõnas, et nii põhikooli kui ka gümnaasiumi lõpuaasta on pingeline, sest peale kooli lõpetamise peab keskenduma ka uutele valikutele.

«Sageli selgub uude kooli või ülikooli minekul, et väga headest hinnetest hoolimata võivad mingites teadmistes olla lüngad. Tahame pakutavate kursustega anda ühelt poolt lisateadmisi, aga teisalt kindlustunnet oma soovitud kooli ja erialale pääsemiseks. Just kindlusest võib ka tublidel õpilastel puudus olla. Oleme väga tänulikud, et saame üheksat kursust võimaldada tänu haridus- ja teadusministeeriumi toetusele õpilastele tasuta. Eelmiste aastate kogemus on näidanud, et kursused on noorte hulgas väga populaarsed,» ütles Valk.

Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi korraldatavate ettevalmistuskursuste sekka lisandus sellel aastal põhikooli eesti keele eksami kursus. Kursus läbitakse Moodle'is iseseisvaid ülesandeid lahendades, lisaks toimub kümme kohtumiskorda Zoomis, kus analüüsitakse lahendatud ülesandeid ja antakse näpunäiteid, kuidas lihvida õigekeelsust, lugemist ja kirjutamist.

«Loodame sellega kaasa aidata noorte edukale eksamisooritusele ja anda teadmisi, mis on kasuks edasistes õpingutes,» ütles Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi emakeeleõpetuse ja rakenduslingvistika lektor Merilin Aruvee.

TalTech ootab tulevasi insenere

Avatud ülikooli juhataja Hanno Tomberg lisas, et Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) üks olulisemaid ülesandeid on tulevaste inseneride kasvatamine, mistõttu tugevate matemaatikateadmiste viimine kooliõpilasteni on kõrgkooli üks esmaseid huvisid. «Pakume tasuta matemaatikakursusi riigieksamiteks valmistumisel juba kolmandat aastat, tehes seda koos väga heade matemaatikaõpetajatega.»

Sel aastal on kursuste valik eelmiste aastatega võrreldes pisut erinev. Sarnaselt abiturientidega saavad ka põhikoolilõpetajad osaleda eesti keele kursustel, mis algavad juba 15. veebruaril. Lisaks on põhikoolilõpetajatel võimalus oma teadmisi üle korrata matemaatikas, füüsikas, keemias ja bioloogias ning osaleda eesti keel teise keelena kursusel.

Gümnaasiumilõpetajatel on traditsiooniliselt võimalus osaleda eesti keele ning kitsa ja laia matemaatika kursustel. Abituriendid saavad oma teadmisi täiendada ka loodusainetes – keemias, füüsikas ja bioloogias. Need ei ole kohustuslikud riigieksami ained, kuid aitavad loodusainete vastu huvi tundvatel noortel ülikooli sisseastumiseks paremini valmistuda.

Kursused on tasuta, toimuvad e-õppena ja nendel osalemine on vabatahtlik. Ülikoolide pakutavatel e-kursustel võivad soovi korral osaleda ka nooremate klasside õpilased, kes tahavad oma teadmisi täiendada. Samuti on osalema oodatud kutseõppeasutuste õpilased.

2022. aasta kevadel tellis haridus- ja teadusministeerium kolmelt ülikoolilt kokku 11 veebikursust. Kõikidele veebikursustele registreerus ligikaudu 5100 õppijat.

Märksõnad
Tagasi üles