Koolitoitlustaja võtab toiduvalikusse ka gluteenivaba menüü

PM Haridusportaal
Copy
Koolitoit
Koolitoit Foto: Marko Saarm

Eesti suurim koolitoitlustaja Daily alustas koostööd Eesti Tsöliaakia Seltsiga, et omandada teadmised tsöliaakiaga laste toitlustamiseks ning viia gluteenivaba toitlustuse võimalus igasse lasteasutusse.

Baltic Restaurants Estonia müügi- ja turundusjuhi Tiiu Endriksoni sõnul puutuvad toitlustajad juba koolides ja lasteaedades kokku erinevate dieetidega, millest paraku palju ei räägita ja mille olemust laialdaselt ei teata.

«Paljud dieedid ja toitumisviisid, näiteks omaalgatuslik gluteenivaba dieedi pidamine, ei ole otseselt seotud meditsiiniliste põhjustega,» sõnas Eesti Tsöliaakia Seltsi juhatuse esimees Aive Antson. «Samas on ka haigusi, mille puhul erimenüü tagab inimese terve olemise.»

Kui pagarid ja kondiitrid teavad, et gluteen on teraviljavalk, mis tagab kondiitritoodete hea kerkimise, siis vähem teatakse seda, et gluteenivaba dieeti peavad eluaeg pidama näiteks tsöliaakiaga inimesed. «Tsöliaakia on nisus, odras ja rukkis sisalduvast gluteenist põhjustatud autoimmuunhaigus, mille korral kahjustub peensoole limaskest ja häirub toitainete imendumine,» selgitas Antson, kelle sõnul on tsöliaakiahaigete ainsaks raviks eluaegne range gluteenivaba dieet.

Teisiti toituv laps ei tohiks aga tunda ennast tõrjutuna selle tõttu, et peab sööma enda kaasa võetud sööki või hullemal juhul üldse söömata jääma. «Lapsed näitavad sageli oma negatiivset suhtumist teisiti sööjasse välja, mistõttu on väga oluline, et lasteasutused arvestaksid tsöliaakiaga lapse vajadustega ja planeeriksid toitlustuse nii, et kõik lapsed tunneksid ennast hästi,» lisas Enrikson, kelle sõnul on ka teisiti toituvate laste vanematele suureks koormaks pidevalt ise toidukordi lapsele kaasa pakkida.

Selleks, et ka tsöliaakiaga lapsele oleks tagatud toitlustus, peab köögitööd hoolikalt planeerima ja üle vaatama. Menüü ei tohi sisaldada nisu, rukist, otra ega teisi ristsaastunud teravilju ja tooteid ning välistatud peab olema ristsaastumine. «Eriti oluline on teadlikkus nii toorainete, menüü, serveerimise kui ka ruumi kohta, samuti toitlustustiimi omavaheline koostöö ja rangete nõuete jälgimine,» lisas Antson.

Daily ja Eesti Tsöliaakia Seltsi koostöös omandavad Daily kooli- ja lasteaiakokad tsöliaakia ja gluteenivaba toitlustamise kohta teoreetilised ja praktilised teadmised, et tõsta ühiskonna teadlikkust tsöliaakiast ja pakkuda tervislikke valikuid juba alates lasteaiast.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles