«Lae end» programmis valmis 20 füüsika õppevideot

PM Haridusportaal
Copy
"Lae end" koolituse läbinud õpetajad
"Lae end" koolituse läbinud õpetajad Foto: Karli Jaanson

«Lae end» haridusprogrammis valmisid inspireerivate füüsikaõpetajate ja haridusekspertide koostöös esimesed 20 füüsika õppevideot, mis on mõeldud kasutamiseks kõigile põhikooli õpilastele ja õpetajatele.

«Lae end» programmi eesmärk on viia parim füüsika õppekogemus kõikidesse Eesti põhikoolidesse. Programmi algatajad kutsuvad endaga 2023. aastaks liituma kõiki, kes tahavad kaasa aidata inseneride puuduse lahendamisele.

«Kuni kümneminutilised videod seovad põhikooli füüsika soojusõpetuse teemad igapäevaeluga. Need selgitavad animatsioonide abil nähtusi, mida me päris oma silmaga näha ei saa, näiteks kuidas liiguvad aineosakesed ja mis juhtub temperatuuri muutumisel,» ütles Videoõpsi looja ja haridustehnoloog Kristo Siig.

«Lae end» programmi käivitasid 2022. aastal ABB, Eesti Energia, Fermi Energia, LHV, Nordecon ja Metrosert, et leida Eesti koolidest üles inspireerivaimad füüsikaõpetajad, tunnustada neid ja viia nende oskused kõikidesse füüsikatundidesse üle Eesti. Praeguseks on haridusprogrammi raames leitud kümme säravat füüsikaõpetajat. Hariduseksperdid Praktikalist ja Videoõpsist valmistasid koos õpetajatega esimesed õppevideod ning praktilised valgusõpetuse õppematerjalid on kasutusel juba ligi sajas koolis.

«Keerulistele probleemidele on olemas lihtsad lahendused, kui mõelda kastist välja,» sõnas Eesti Energia juht Hando Sutter. «Pooltes põhikoolides puudub küll väljaõppinud füüsikaõpetaja, aga meil on koole, kus on väga inspireerivad füüsikaõpetajad. Oleme esimesed kümme õpetajat leidnud. Koos «Lae end» programmi valitud õpetajate ja haridusvaldkonna ekspertidega oleme suutnud parima füüsika õppepraktika teha kättesaadavaks kõikidele põhikooli õpilastele,» rõõmustas Sutter.

«Jätkame programmiga ka 2023. aastal. Kutsun kõiki, kes muretsevad inseneride puuduse pärast, meiega ühinema! «Lae end» programm ravib selle probleemi juurpõhjust. Inseneride põud ei alga ülikoolide sisseastumiskatsetel, vaid põhikoolis. Olukorras, kus paljudes koolides füüsikaõpetaja puudub või pole motiveeritud, ei saa ka eeldada, et noored soovivad oma tuleviku tehniliste erialadega siduda. «Lae end» programm just selle väljakutsega tegelebki,» kutsus Sutter üles ka teisi ettevõtteid algatusega liituma.

17. detsembril toimus «Lae end» programmi viimane koolituspäev, kus füüsikaõpetajad lahendasid noorte teadussaate Rakett69 ülesandeid, mis aitavad füüsika õpetamist põnevaks muuta praktiliste katsete abil.

Rakvere reaalkooli füüsikaõpetaja Laura Herm tänas «Lae end» programmi ellukutsujaid õpetajate nimel ja ütles, et taoliste omanäoliste ja inspireerivate õpetajate lugude väljatulemiseks ning õpetajate motiveerimiseks ongi taolisi «laadimisprogramme» tarvis luua. «Praktiline õpe oli kasulik ning sellele andis lisaväärtuse teiste füüsika õpetajatega kogemuste ja emotsioonide vahetamine,» ütles Laura Herm. «Oleme väga rahul ja täname korraldajaid selle suurepärase programmi loomise ja läbiviimise eest. Usun, et sütitades sära õpetajate silmis, kandub see ikka ühel või teisel viisil edasi ka meie tundidesse ja õpilastele.»

Programmis tutvusid õpetajad uudsete õppevahenditega ja läbisid kõik põhikooli füüsika teemad: valgus-, soojus- ja elektriõpetus ning mehhaanika. Õpetajad said lihvida esinemisoskusi, tegeleda enda persoonibrändiga, katsetada kaamerataguseid esinemistrikke ning analüüsida, kuidas hoida end motiveerituna. Programmi lõpetamisel tunnustatakse õpetajaid ka rahalise brutopreemiaga 1653 eurot.

Programmi eestvedajad tänavaid kõiki koolitajaid: Praktikali, Videoõpsi, Eesti Füüsika Seltsi meeskondi, Mart Kolditsat Anonymous Presentersist ja Liisi Toomi Persoonibrändi agentuurist.

Füüsikaõpetajatele suunatud programmis osalesid õpetajad Annika Kumar Tartu Karlova koolist, Daniel Kaasik Tallinna reaalkoolist, Ermo Soobik Keila koolist, Kaija Seepter Järveküla koolist, Laura Herm Rakvere reaalkoolist, Marko Häelm Tallinna Südalinna koolist, Oleg Shvaikovsky Püha Johannese koolist, Reivo Maasik Tallinna reaalkoolist, Robert Reesar Rocca al Mare koolist ja Ruth Rumask Nissi põhikoolist.

Füüsikaõpetajatele suunatud programmi «Lae end» nomineeriti 132 õpetajat 110 erinevast koolist kõikidest Eesti maakondadest. Enim andsid silmapaistvast õpetajast teada õpilased ja vilistlased.

«Lae end» programm pälvis turundajate liidu korraldatud konkursil TULImust esimese koha kategoorias «Positiivne muutus».

Tagasi üles