Tartu Ülikooli eetikakeskus tunnustas teisipäeval hea kooli ja hea lasteaia tunnustusprogrammides osalenud haridusasutusi ning andis edasi väärtuskasvatuse rändkarikad.
Vaata, millised koolid ja lasteaiad pälvisid Tartu Ülikooli eetikakeskuse tunnustuse
Tiitli «Väärtuskasvatuse kool 2022» pälvis Jõhvi gümnaasium ning tiitli «Väärtuskasvatuse lasteaed 2022» said Kiiu Kiigepõnni lasteaed ja Viljandi valla lasteaed Päikesekiir.
Aastal 2015 tööd alustanud Jõhvi riigigümnaasium sai tunnustuse oma mentorsüsteemi tõhusa rakendamise, sisuka analüüsi ning järjepideva arendamise eest.
Kitsaskohtadele tuleb otsa vaadata
«Nagu ma ka auhinda vastu võttes ütlesin, siis see on täielik jõuluime!» naljatles Kristelle Kaarmaa, Jõhvi gümnaasiumi õppejuht. Ta ütles, et väärtuskasvatuse kooli tiitli saamine on neile väga rõõmustav ja edasiviiv. «See tähendab, et oleme õigeid asju teinud. See tähendab, et oleme õigel ajal ausad olnud ja oma kitsaskohtadele otsa vaadanud. Väärtusarenduse analüüs näitab ka seda, et kitsaskohti ei tasu karta! Need tuleb lauale tuua, sest nii on võimalus ainult paremaks saada.»
Viljandi valla lasteaed Päikesekiir sai tiitli teadliku väärtusarenduse ning igas päevas leiduva rõõmusära eest.
Päikesekiire direktor Astra Jamnes arvas, et nende edu võti seisneb meeskonnaga ühiselt tegutsemises. «Saime kinnitust, et ajame lasteaias õiget asja ja kui väärtused on paigas ning ühiselt arusaadavad kõigile pooltele, siis selle pinnalt on hea edasi minna,» selgitas ta. Jamnesi sõnul oli väärtuskasvatuse lasteaia tiitli saamise järel tunne ülev ja rõõmus: «Oli täitsa ootamatu seda tiitlit saada, sest oleme sel teekonnal ju alles alustanud.»
Meeskonnatöö pälvis tunnustuse
Kuusalu vallas tegutsev Kiiu Kiigepõnni lasteaed vääris tunnustust teadliku väärtusarenduse ning meeskonnatöö hoidmise ja väärtustamise eest.
Kiiu Kiigepõnni lasteaia pere küll tunnustusüritusel ilma tõttu ei osalenud, kuid hea uudis tehti teatavaks telefonitsi. Lasteaia direktor Maarika Mae sõnas, et ta ei suutnud esiti seda uudist uskuda. «Läksin eetikakeskuse kodulehele uuesti lugema, mille eest väärtuskasvatuse karikas antakse – et kas tõesti meie lasteaed.»
Ta lisas, et nende meeskond on südames alati tundnud, et teeb õiget asja. «Nüüd saada kinnitus ja mõistmine, et väärtuskasvatus on olnud meie igapäevatöö osa, ning selline tagasiside, et teeme väärtuskasvatuse vallas eeskuju väärivat tööd, on suur tunnustus,» oli Mae uhke. «On hea tunda, et oleme hea kooli võrgustiku olulised liikmed ja saame igakülgselt toetatult ka edasi minna,» lisas ta lõpetuseks.
Süsteemse väärtuskasvatuse eest sai «Hea kooli eksperdi» märgise juhtimise valdkonnas Porkuni kool; «Hea kooli edendaja 2022» tiitli pälvisid Hagudi põhikool, Jõhvi gümnaasium, Nissi põhikool, Peetri lasteaed-põhikool, Saaremaa gümnaasium, Sõmeru põhikool, Tahkuranna lasteaed-algkool, Võnnu keskkool ja Väätsa põhikool; «Hea kooli teerajaja 2022» tiitli said Kunda ühisgümnaasium, Kõpu põhikool, Paikuse kool ja Tallinna kesklinna vene gümnaasium ning «Hea lasteaia eksperdi» märgise sai juhtimise valdkonnas Rannamõisa lasteaed.
«Hea lasteaia edendaja 2022» tiitli pälvisid Aegviidu Mesitaru lasteaed, Kiiu Kiigepõnni lasteaed, Pangapealse lasteaed, Tallinna Kelmiküla lasteaed, Tallinna lasteaed Pääsusilm ja Viljandi valla lasteaed Päikesekiir.
«Hea lasteaia teerajaja 2022» tiitli said eralasteaed Rüblik, lasteaed Tõrutõnn, Nõo lasteaed Krõll, Põlva lasteaed Pihlapuu, Rakvere Kungla lasteaed, Ramsi lasteaed Taruke, Tallinna Arbu lasteaed, Tallinna Asunduse lasteaed, Tallinna lasteaed Päikene ja Tallinna Lauliku lasteaed.
Tunnustused anti välja programmide «Hea kool kui väärtuspõhine kool» ja «Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed» raames. Tartu Ülikooli eetikakeskus on toetanud ja tunnustanud koolide ja lasteaedade väärtusalast tegevust alates 2009. aastast. Väärtuskasvatuse lasteaia tiitel on käesoleva aasta seisuga antud 21 lasteaiale ning väärtuskasvatuse kooli tiitel 19 koolile.
Tunnustusprogrammi korraldab Tartu Ülikooli eetikakeskus haridus- ja teadusministeeriumi riikliku programmi «Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013» jätkuprogrammi 2021–2026 raames.