Parimad õpilasleiutised: rattavagunist käsigeneraatorini

PM Haridusportaal
Copy
Õpilasleiutajate ühispilt
Õpilasleiutajate ühispilt Foto: Leemet Samel

Tallinnas PROTO avastustehases autasustati õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid, kes pakkusid välja ideid rattavagunist käsigeneraatorini ja toa korrasolekut valvavast andurist sõbrarobotini.

Konkursil osales 508 noort leiutajat 396 ideega. Osalejaid oli üle Eesti kokku 95 koolist, lasteaiast ja huvikoolist.

Konkursi hindamiskomisjoni esimehe Tanel Liira sõnul olid tänavused tööd väga kvaliteetsed, hästi vormistatud ning sisukad. «Konkursile esitatud ideede puhul ei piirdutud pelgalt kirjeldusega paberil, vaid ehitati prototüüpe, filmiti esitatud leiutised üles ning projekteerimiseks kasutati professionaalset tarkvara,» kirjeldas Liira.

Pöörati tähelepanu ka taaskasutusele. Näiteks ehitas üks õpilane olemasolevatest vahenditest gaasigeneraatori.

Kuigi üllatusi oli teisigi, soovis Liira tunnustada töid, mis aitasid leida lahendust noorte muredele, mille peale täiskasvanud ise pole tulnud. «Näiteks leiutis «Sõbrarobot» on lastele toeks nendel hetkedel, kui vanemad omavahel tülitsevad ning lapsed tunnevad end ebaturvaliselt. Ka igasse tüdrukute tualetti paigaldatud «SOS-ümbrik» ehk hügieenisidemete ümbrik on väärt lahendus, mis muudaks tüdrukute elu pingevabamaks ja aitab vältida ebameeldivaid olukordi,» lausus Liira.

Kuue- kuni seitsmeaastaste laste ja 1. kooliastme kategoorias pälvisid esimese preemia Gustav Adolfi gümnaasiumi 2. klassi õpilased Luukas Lepplaan, Lennart Rand ja Remi Frederik Uri. Õppurite leiutatud rattavagun töötab nagu pakirobot, mis tõstab rattad rongi minnes eraldi vagunisse ja hiljem rongist lahkudes need sealt ka välja. Esimese preemiaga tunnustati ka Tartu Forseliuse kooli 2. klassi õpilast Grete Pärnpuud leiutise «Sõbrarobot» eest.

2. kooliastme preemia pälvisid Väike-Maarja gümnaasiumi 6. klassi õppurid Aade Vainjärv ja Egeli Lainemaa tööga «SOS ümbrik», Gustav Adolfi gümnaasiumi 5. klassi õpilane Saara Margaret Kaju leiutisega «Frigus-22» ning Tartu Herbert Masingu kooli 5. klassi kasvandik Carl Eelmaa töö «Korraandur» eest. Viimase leiutise puhul on tegemist seadmega, mis aitab kontrollida toa korrashoidu selleks, et vanemad ei peaks pidevalt lastele seda meelde tuletama.

3. kooliastme esimese preemia pälvis Voore põhikooli 7. klassi õpilane Marten Arumäe, kes ehitas käsigeneraatori vanadest ja katki läinud asjadest. Näiteks generaatori mootor ja hammasrataste ülekande süsteem pärineb väikese venna elektriautolt.

Gümnaasiumi ja kutseõppeasutuse kategoorias pälvisid esimese preemia Gustav Adolfi gümnaasiumi 12. ja 10. klassi õpilased Siim Viilukas ja Rasmus Merirand ning Rocca al Mare kooli 12. klassi õppur Fred Kuiv leiutise «Digitaalne kodu tehniline pass» eest. Esimese preemiaga tunnustati ka Saaremaa gümnaasiumi 11. klassi õpilast Ketly Ilvest, kes leidis austerservikute näol lahenduse, kuidas lagundada plastikut. Lisaks esimesele preemiale pälvis Ilves silmapaistva töö eest võimaluse esindada Eestit 2023. aasta mais USAs toimuval õpilaste teadus- ja inseneeriakonkursil ISEF.

Parima kooli preemia pälvis Gustav Adolfi gümnaasium.

Riiklikud preemiad andis üle president Alar Karis. Lisaks riiklikele preemiatele andis 14 koostööpartnerit välja 45 eriauhinda. Konkursil tunnustati ka esimese ja teise preemia saanud tööde juhendajad. Kokku tunnustati 14 juhendajat.

Eripreemiad panid välja Kuninglik Taani saatkond, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, patendiamet koos Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooniga WIPO, Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus, Admirals, TalTech Mektory Tehnoloogiakool, Energia avastuskeskus, PROTO avastustehas, Eesti Rahvusringhäälingu Lasteekraan, Eesti Teadushuvihariduse Liit, transpordiamet, laste teadusajakiri Minu Maailm, Lottemaa teemapark ning kirjastus Argo.

Õpilasleiutajate riiklik konkurss julgustab õpilasi loovalt mõtlema ja otsima lahendusi igapäevaeluga seotud probleemidele. Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ning rahastab haridus- ja teadusministeerium.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles