Tuleb tunnistada, et kui Eesti noored 2019. aasta varakevadel Toompeale kliimakriisi teemal meelt avaldama tulid, muutis see minu elu. Mõtlesin, et kui koolilapsed on plakatitega väljas, on maailm valmis suuremateks muutusteks ja mina ei saa täiskasvanuna enam jääda kõrvaltvaatajaks. Tänu sellele meeleavaldusele vaatasin üle oma prioriteedid ning leidsin inspiratsiooni viivitamatult tegutseda. Jagan siinkohal mõningaid kogemusi ja õppetunde oma senisel teekonnal.
Pärast mainitud meeleavaldust sai mulle kiiresti selgeks, et paljude noorte, aga ka täiskasvanud kliimaaktivistide lahendusettepanekud ja teod on suuresti kantud ärevusest ja teadmatusest. Ühest üleilmsest murest, kliimakriisist, on välja kasvanud teine, kliimaärevus. Ent ärevuses inimene ei ole võimeline probleeme lahendama. Keerukate probleemide lahendamise eelduseks on emotsionaalselt turvaline keskkond.
Seega on arusaadav, et nii kliimakriisi- kui ka kliimaärevuse teemalistes aruteludes räägitakse turvatunde loomisest kui eeldusest. Teisisõnu, alles siis, kui oleme loonud turvalise keskkonna, saame päriselt otsa vaadata koletisele, kes on võtnud mitte ainult keskkonna, aga kogu inimkonna hävingu kuju. Selle koletisega silmitsi seistes tunneb iga tervemõistuslik inimene tõenäoliselt ärevust. Küsimus on selles, kuidas ärevusele reageerime ja millise kvaliteediga on meie järgmised sammud.
Paari aasta eest toimunud MIHUSe veebiarutelul jõuti järeldusele, et kliimakriisi ja kliimaärevusega toimetulekul aitab tegevusteraapia . Tõepoolest, väikestest tegudest, nagu riidest kotiga poodlemine või lambipirnide vahetus, võib kasvada enesekindlus ja veendumus, et muutus juba toimub. Mida suurem on emotsionaalne laeng, seda suurema tõenäosusega tormame tegutsema ning see võib tunduda mõistlik ja võimestav. Nagu üks arutelus osalenu kirjeldas: «Tekkis tunne, et nüüd ma teen ka midagi.» Ent ärevuse vaigistamiseks tehtud väikesed žestid avaldavad probleemile tegelikult minimaalset mõju ning kujutavad endast hoopis varjatud ja salakavalat ohtu. Lisaks võimalikule suhtumisele, et «mina olen oma osa teinud», ignoreerime oma teraapilise tegutsemisega süsteemse muutuse vajadust ning kurname ära oma emotsionaalse ressursi enne, kui jõuame süsteemse muutuse nimel tööle hakata.