L, 2.12.2023

Eesti õpetajad said juhendid kodukohas loodusvaatluste läbiviimiseks

BNS
Facebook
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Urmas Luik / Parnu Postimees

UNESCO ühendkoolide võrgustik töötas eelneva aasta jooksul välja kõigi õppeastmete loodusainete õpetajatele mõeldud õppematerjalid, mis aitavad õpetajatel oma õpilastega kooliümbruses, kohalikus looduses või õppesõitudel harrastusteaduslikke vaatlusi läbi viia.

Materjalide loomise eesmärk on teha õpetajatele mugavamaks ja metoodilisemaks loodusvaatluste tegemine ja sealt saadavate tulemuste tõlgendamine, teatas neljapäeval Tartu Loodusmaja esindaja.

Materjalide valikus on juhendmaterjalid ja töölehed nii ranniku-, jõe-, järve- ja tiigivaatlusteks, linnuvaatlusteks, õhukvaliteedi analüüsiks kui ka kevadel fenoloogiliste vaatluste tegemiseks. Nii saavad neid kasutada nii rannikul kui ka sisemaal asuvad õppeasutused, nii linnas kui ka maal asuvad õppeasutused, sest väikese roheala ja veekogu leiab igalt poolt.

Juhendmaterjalid said testitud eelmisel õppeaastal toimunud koolitustel, kuhu olid kutsutud huvitatud õpetajad ja õpilased. «Mulle pakkus suurt rõõmu, kui koolituse lõpus olid osalejad valmis proovima oma koolis loodusvaatlusi klassiga teha, kuna nad on saanud selleks julgustust ja tööriistakasti. Üks meie võrgustiku lasteaed kohandas jõevaatlust ning tegi sellest põnevat seiklusekspeditsiooni lastele. Tore on näha, kuidas materjalid inspireerivad ōpetajaid oma õppetööd rikastada,» ütles Läänemere Projekti koordinaator Maria Ivanova.

Abimaterjalide seas leidub lamineerimiseks mõeldud määramistabeleid ja pildikaarte, et kõige levinumaid liike oleks lihtne kohapeal ära tunda ja materjalid saaks õue kaasa võtta. Juhendmaterjalid annavad õpetajale näpunäiteid, mida loodusvaatluste tegemisel jälgida, millises järjekorras tegutseda, mis vaatlusi ja mõõdistamisi võiks läbi viia ning milliseid tulemusi koguda. Ka töölehed on materjali juures olemas ja õpetajad ei pea seega hakkama neid ise koostama.

Samuti on lisatud toetavad näpunäited ja viited, kuidas oma vaatlusi Eesti elurikkuse avalikku andmeportaali eElurikkus sisestada. Läänemere Projekti üks eesmärke on populariseerida Eesti õpetajate ja õpilaste hulgas vabatahtlikku panustamist teadusesse läbi vaatluste tegemise. Harrastusteadlaste panus laiendab elurikkuse uurimise haaret, aidates andmeid koguda ka paikadest, kuhu teadlased ei jõua.

Koostatud õppematerjalid leiab Läänemere Projekti kodulehelt ja keskkonnaharidus.ee  portaalist. Õppematerjalide koostamist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Facebook
Comments
Tagasi üles