R, 30.09.2022

VIDEO ⟩ Õpetajad kogunesid Toompeale rahvasaadikuid pedagoogideks värbama

PM Haridusportaal
Õpetajad kogunesid Toompeale rahvasaadikuid pedagoogideks värbama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2

Tallinnas Toompeal algas teisipäeval kell 9 riigikogu ees Eesti haridustöötajate liidu aktsioon, et juhtida tähelepanu õpetajate kehvale palgale ja sellest tulenevale õpetajate puudusele.

Eesti õpetajad on välja öelnud: kui palk oluliselt ei tõuse, tuleb streik. Aga enne veel on riigikogul võimalik otsustada õpetajate palgatõus. Selle julgustamiseks toimubki Toompeal poliitikute õpetajaks tööle värbamise töömess, kus pakutakse töövõimalusi koolides üle Eesti. Kõiki riigikogu liikmeid kutsutakse personaalselt kooli tööle, sest õpetajate puuduses pole kedagi teist lihtsalt enam võtta.

Töömess on sümboolne, aga mastaapne. Kohal on stendid, infotahvlid, helitehnika ja nii edasi. Võimalik on vaadata, kuidas reageerivad Toompeale saabuvad rahvaesindajad pakkumistele tulla tööle ühte või teise Eesti kooli, mida toovad põhjenduseks, mida arvavad õpetajate palgast.

Räppiv õpetaja Reesi on pannud Eesti hariduse katastroofilise olukorra ja ootused rahvaesindajatele ka laulu sisse, Toompeal tuleb ettekandmisele uus ja päevakajaline räpilooming.

Eesti haridustöötajate liidu maikuise uuringu kohaselt on õpetajate leidmisega raskusi 96 protsendil Eesti koolidest, 92 protsenti õpetajatest on kogenud läbipõlemist ning 94 protsenti on valmis parema palga nimel streikima. Ligi 60 protsenti õpetajatest kaalub kehva palga tõttu töölt lahkumist.

Eesti õpetajate keskmine vanus on Euroopa suurim, samas palk väikseim. Puudu on hinnanguliselt 5000 vajaliku kvalifikatsiooniga õpetajat, sealhulgas vähemalt 2000 õpetajat, keda on vaja kõigi koolide viimiseks eestikeelsele õppele.

Praegu on õpetajate palk 1412 eurot, rahuldav tase algab 2000 eurost.

Eesti õpetajate esindusorganisatsiooni Eesti haridustöötajate liidu (EHL) volikogu otsustas juba suve keskel, et kui uus koalitsioon ei tõsta õpetajate töötasu uuest aastast ammulubatud 120 protsendini keskmisest palgast, hakkavad Eesti õpetajad sügisel streikima. EHL-i juhi Reemo Voltri sõnul on ülikiire hinnatõus tõuganud Eesti õpetajad vaesusse ning Eesti koole ähvardab kvalifitseeritud õpetajatest tühjaksjäämine.

Märksõnad
Tagasi üles