R, 30.09.2022

Õpetajate ühendused ootavad palgafondi vähemalt 132 miljonit lisaraha

PM Haridusportaal
Õpetajate ühendused ootavad palgafondi vähemalt 132 miljonit lisaraha
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Õpetajad ootavad riigilt lisaraha
Õpetajad ootavad riigilt lisaraha Foto: Krislin Ots

Esmaspäeval valitsuse ja riigikogu kultuurikomisjoni liikmetega kohtunud õpetajate ühenduste esindajad ootavad õpetajate palgafondi vähemalt 132 miljonit eurot lisaraha, et leida lahendus õpetajate järelkasvu põuale.

Mitmetunnise arutelu tulemusena jõuti järeldusele, et olukorrale tooks leevendust õpetajate miinimumpalga oluline tõus ning töötasu diferentseerimine.

Valitsuse senine poliitika õpetajate järelkasvu põua lahendamiseks on jooksnud ummikusse ning sellise poliitika jätkamine pole jätkusuutlik ning lõpeb katastroofiga, märkisid õpetajad.

Tallinna reaalkooli keemiaõpetaja Martin Saar tõdes, et Tallinna Ülikoolis oli plaanitud sellel aastal vastu võtta gümnaasiumi loodusteaduslike ainete õpetaja magistriastme õppekavale 20 üliõpilast. Paraku esitati avaldusigi vähem kui kohti ning vastu õnnestus võtta vaid viis üliõpilast.

«Täiendav vastuvõtt tõi juurde veel kaks üliõpilast. Samalaadselt esitati Tartu Ülikooli matemaatika- ja informaatikaõpetaja magistriastme õppekava 15 kohale vaid 13 avaldust. SAIS-i järgi asub nendest omakorda õppima seitse ehk täideti vähem kui pool kohtadest. Kõiki kohti ei õnnestunud täita ka Tartu Ülikooli loodusteaduste õpetaja õppekaval ja Tallinna Ülikooli matemaatikaõpetaja õppekaval ning sisulisest konkursist ei saa kahjuks üldse kõneleda.»

Eesti bioloogiaõpetajate ühingu liige ja Viimsi keskkooli õpetaja Meri Heinsalu tõdes kohtumisel, et õpetajate põua lahendaks praeguse õpetajate töötasu kahekordistamine. See reform võimaldaks vähendada õpetajate 55–60-tunnise töönädala pikkust, annaks õpetajatele võimaluse teha kvaliteetset tööd aineõpetaja ja klassijuhatajana ning reaalselt pühenduda oma õpilaste heaolule.

Õpetajate ühenduste võrgustiku koordinaator Madis Somelar märkis, et riigikogu kultuurikomisjon viis 2020. aasta sügisel läbi põhjaliku arutelu õpetajate järelkasvu ning õpetajaameti väärtustamise teemal. «Kõik murekohad ja võimalikud lahendused on kaardistatud. Tänasel kohtumisel valitses selge mõistmine, et õpetajate järelkasvu tagamiseks on vaja teha haridusvaldkonda väga põhimõttelisi investeeringuid. Ühise arutelu käigus tõdesime, et minimaalselt on õpetajate palgafondi vaja vähemalt 132 miljonit eurot lisaraha, mis annaks võimaluse tõsta õpetajate miinimumpalka ning looks võimalused karjäärimudeli väljatöötamiseks,» ütles Somelar.

Märksõnad
Tagasi üles