K, 8.02.2023

Kõik Saaremaa ja Muhu koolid said jäätmesortimisjaamad

PM Haridusportaal
Kõik Saaremaa ja Muhu koolid said jäätmesortimisjaamad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jäätmete sortimisjaam
Jäätmete sortimisjaam Foto: Maanus Masing

Eesti Ringmajandusettevõtete Liit koostöös Saaremaa ja Muhu valla ning liikmes- ja kohalike ettevõtetega paigaldas kõikidesse Saaremaa ja Muhu koolidesse jäätmesortimisjaamad.

Saaremaa 19 kooli, samuti Muhu Liiva kooli õpilastel ning töötajatel on võimalik nüüd olmejäätmeid sortida neljaks ehk panna eraldi pakendi-, bio-, paberi- ja segaolmejäätmed. Projekti osana viiakse läbi ka koolitused, mis õpetavad õigesti olmejäätmeid sorteerima.

Saaremaa endise vallavanema, praeguse keskkonnaministri Madis Kallase sõnul on jäätmete liigiti kogumine igaühe asi, sest kõik koos vastutavad, millise jälje inimkond keskkonnale jätab. «Kõige parem oleks, kui jäätmeid üldse ei teki või tekib neid võimalikult vähe. Kui jäätmed aga juba tekivad, on väga tähtis neid korrektselt käidelda. Tuleb aru saada, et ringlusse saab suunata ainult liigiti kogutud jäätmeid ja kui kõik visata ühte kasti, ei ole enamasti võimalik sellest midagi teha,» ütles Kallas.

Tema sõnul on jäätmete liigiti kogumine koolides väga oluline algatus, sest just lapsed on tihti eeskujudeks ka täiskasvanutele ning õpetavad ema-isagi jäätmeid sorteerima. «Kui juba koolilapsed saavad jäätmete liigiti kogumisega hakkama, siis pole täiskasvanutel küll ühtegi vabandust, miks seda mitte teha,» lisas Kallas.

Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu tegevjuhi Margit Rüütelmanni sõnul peab selleks, et jäätmetest oleks võimalik midagi teha ja suunata neid materjalina ringlusse suunata, neid liigiti koguma. «Lapsed ja noored on kõige vastuvõtlikumad, mistõttu otsustasime alustada samm-sammult ja just noortega: sortimisharjumuse tekitamine on kõige alus. Kogemus näitab, et ainult tekkekohal kogumisega õnnestub saada jäätmetest kvaliteetset materjali, mida materjalina ringlusesse suunata.»

Rüütelmanni sõnul viidi sama projekt läbi esimest korda aasta eest Hiiumaal, kus on aastaga juba ka häid tulemusi näha. «Kui pakkuda mugavat võimalust tekkekohal jäätmeid liigiti koguda, siis suurem osa inimestest seda ka teeb,» selgitas Rüütelmann ning lisas, et projektiga Hiiumaal ja Saaremaal alustamine oli tingitud just sellest, et kogukond on kokkuhoidev ja väike, lihtne on teha selgitustööd ja ka jälgida muutusi.

Ringmajandusettevõtete Liidu koolide sortimisjaamade projekti peamine eesmärk on kogumise harjumise tekitamine. Eesti maakonnad ja koolid on sortimisvõimaluste poolest väga erinevad ja ka ebaühtlased. ERMELi pikemaajalisem eesmärk on varustada kõik Eesti koolid ühesuguste sortimisjaamadega, et koolides üle Eesti oleks ühtne jäätmete liigiti kogumise süsteem ja koolilastel tekiks võimalikult vara jäätmete liigiti kogumise harjumus.

Lisaks sortimisjaamade paigaldamisele koolitab liit õpetajaid ja keskkonnaameti toel koolitatakse ka õpilasi. Koostöös omavalitsuse ja jäätmevedajaga korrastatakse koolide õues olevad kogumismahutid, et koolimajas sees kogutavad jäätmeliigid oleks võimalik ka õues panna liigiti ja need jätkaksid oma teekonda ringlusesse materjalina.

Märksõnad
Tagasi üles