Saada vihje

Suurim õpetajate konverents vaatleb mitmekeelse lapse arengut

Copy
Õpetajad Narva kolledžis
Õpetajad Narva kolledžis Foto: Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli Narva kolledžis toimub neljapäeval ja reedel 23. pedagoogiline konverents «Mitmekeelsus lapse arengus». Eesti suurimal õpetajate konverentsil astub üles enam kui 20 eksperti ja õpetajat, et arutleda, kuidas toetada ja arendada mitmes keeles rääkivat last.

Mitmekeelse lapse haridusvalikutest, arengust ja toetamisest on praegu eriti oluline rääkida, kuna Eestis on otsustatud aastaks 2030 üle minna täielikult eestikeelsele haridusele. Konverentsi peakorraldaja, Tartu Ülikooli Narva kolledži mitmekeelse hariduse keskuse juhataja Anna Golubeva sõnul lähtuvad kõik ettekanded ja aruteluringid üldteemast, milleks on mitmekeelsus ja õppekeelest erineva kodukeelega õppija arengu toetamine haridusasutuses. «Arutame küsimusi, kuidas käsitleb mitmekeelsust teadus ja kaasaegne pedagoogika, kuidas mõjutab see lapse üld- ja keelelist arengut ning kuidas saab mitmekeelse lapse arengut hinnata ja toetada,» selgitas Golubeva.

Konverentsil astuvad üles tunnustatud eksperdid ja praktikud. Ekaterina Protassova Helsingi Ülikoolist on rahvusvaheliselt tuntud ekspert mitmekeelse ja -kultuurilise hariduse ning laste mitmekeelsuse valdkonnas. Ülle Türk, kes on tuntud võõrkeelte õpetamise spetsialist, on olnud pikalt seotud Euroopa keeleõppe raamdokumendi rakendamisega Eestis. Irina Piksar ja Viktoria Belitšev on Tapa keelekümbluskooli kahesuunalise keelekümbluse klassi õpetajad. Nende 12 õpilase hulgas on üheksa last, kes läksid 2016. aastal Tapa Vikerkaare lasteaia kahesuunalise keelekümbluse katserühma ja jätkasid kahes keeles õppimist ka hiljem, koolis. Sel õppeaastal alustavad lapsed õpinguid juba kolmandas klassis.

Julia Faizullova on Facebooki grupi «Nina Zavrik – minu kakskeelne laps» asutaja ja 2021. aasta keeleteo auhinna kandidaat. Grupis on umbes 3300 liiget Eestist, Soomest ja USAst. Faizullova algatus on toeks vanematele, kelle laps õpib eesti keelt või kasvab kakskeelses peres. Tartu Ülikooli Narva kolledži õppejõud Rutt Köster-Paap ja Enda Trubok tutvustavad, kuidas panna eestikeelsesse õppesse astunud välisüliõpilased kaheksa kuuga rääkima eesti keelt B2-tasemel. Tallinna Lilleküla gümnaasiumi direktor Anu Luure ja sama kooli Räägu õppehoone projektijuht Natalja Mjalitsina tutvustavad edulugu, kuidas selle aasta kevadel loodi Lilleküla gümnaasiumis Ukraina lastele Räägu maja.

Konverentsil autasustatakse ka üleriigilise posterettekannete konkursi võitjaid. Konkursi teema oli sel aastal «Lapse areng mitmekeelseks». Töötubades arutletakse mitmes keeles või mitmekeelset last õpetava õpetaja toetamise võimaluste üle ja pakutakse konkreetseid metoodilisi lahendusi.

Tagasi üles