K, 17.08.2022

Tallinnas selguvad Euroopa parimad õpilasfirmad, Eestit esindab Drycycle

BNS
Tallinnas selguvad Euroopa parimad õpilasfirmad, Eestit esindab Drycycle
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Õpilasfirmade laat Rocca al Mare ja Kristiine kaubanduskeskuses. Foto on illustratiivne!
Õpilasfirmade laat Rocca al Mare ja Kristiine kaubanduskeskuses. Foto on illustratiivne! Foto: Eero Vabamägi

Sel nädalal toimub Tallinnas Euroopa ettevõtlusüritus Gen-E, kus selgitatakse välja Euroopa parimad õpilasfirmad.

Rohkem kui 800 osalejaga ürituse korraldamisel on pööratud erilist tähelepanu kestlikkusele – õpilased sõidavad Tallinna linnas ringi elektriautodega, ööbivad jätkusuutlikes hotellides, kasutavad läbi pestud teise ringi kaelakaarte ja ülejääkidele prinditud nimesilte.

Eestit esindab Euroopa õpilasfirmade võistlusel Tallinna 21. kooli õpilasfirma Drycycle, mis toodab kodumaistest diivani- ja telgitööstuse ülejääkidest veekindlaid jalgratta aksessuaare. Võistlusel osaleb ka kõige esimene Ukraina õpilasfirma UA’nd We, mis loodi Eestis. Õpilasfirma taga on kaheksa Eestisse jõudnud Ukraina sõjapõgenikku, kes pakuvad Ukraina borši ja teisi ukrainapäraseid toite.

Euroopa õpilasfirmade võistlust korraldab Junior Achievement (JA) Eesti koostöös Junior Achievement Euroopaga ja tegemist on aegade suurima ettevõtlushariduse üritusega Euroopas. Gen-E korraldustiimi liige, jäätmetekke ennetuse ja rohemüksamise koolitaja ning ka ise kooliajal kiirkohtinguid korraldanud õpilasfirma KELM liikme Liisa Aaviku sõnul on Tallinnas toimuv üritus igakülgselt läbi mõeldud ning paistab kestlikkuse poolest silma Euroopas ja kaugemalgi.

«Kõige esimese sammuna võtsime ühendust jätkusuutlikkuse konsultatsioonifirmaga Acento, kellega panime kirja suunised ja näidetega juhised koostööpartneritele, osalejatele ning tulevikuks ka kõikide JA ürituste keskkonnasõbralikuks korraldamiseks,» ütles Aavik. «See tähendab, et Gen-E mõju pole ühekordne, vaid see näitlikustab ja teeb teistele korraldajatele lihtsaks samade väärtustega ürituste korraldamise.»

Gen-E passidena kasutusel olevad kaelakaardid on tehtud teise ringiga saadud ja läbi pestud kaelapaeladest, mis tagastatakse seejärel taas laenajatele. Kokku võeti festivali raames kasutusele ligi pool tuhat teise ringi passi. Võistlus on ka võimalikult paberivaba. Prinditud on vaid õpilaste nimekaardid, mis trükiti Eesti idufirma Pagerr asutaja ning JA Eesti vilistlase Rudolf-Gustav Hanni abil suurettevõtete trükiste ülejääkidele.

«Minu jaoks isiklikult on olnud äge korraldustiimi suhtumine. Pilt on olnud selge, miks me väldime üritusel brändinänni jagamist ning ei lase tarbetult toota uusi asju. Oleme selgelt kommunikeerinud, et ebavajalike kinkekottide asemel lahkuvad õpilased Eestist küll kaks kätt taskus, aga hindamatu kogemuse võrra rikkamana,» rääkis Aavik.

Festivali toit on võimalikult kodumaine ja taimne. Toidujäätmete kogused hoitakse nullis ehk söömata toidukraam läheb vabatahtlikele vahepaladeks või võetakse koju kaasa. Joogivesi tuleb kraanist ning väheses koguses kasutusel olevad toidupakendid on tehtud biolagunevast või taaskasutatud materjalidest.

Keskkonnasõbralikud on ka logistika ja majutus. Päevased vahemaad on hoitud jalutuskäigu kaugusel ning pikemateks sõitudeks saavad õpilased kasutada Eleporti elektriauto renditeenust. Õpilasi majutatakse kestlikult majandatavates Tallinki ja Viru hotellides, viimasele on omistatud ka rohelise võtme ökomärgis.

«Selliste otsustega saadame antud ettevõtetele sõnumi nende teemade olulisusest, mõjutame osalejate, korraldajate, vabatahtlike ja kaudselt ka hankelepingutest huvitatute tulevikutegemisi,» lisas ta.

Euroopa ettevõtlusüritus Gen-E ja Euroopa parimate õpilasfirmade võistlus toimub 12.–14. juulini Tallinnas. Kokku jõuab Eestisse üle 300 õpilase 40 Euroopa riigist. Euroopa parimate õpilasfirmade laat toimub 14. juulil kella 10–14 Vabaduse väljakul ning parimad kuulutatakse välja samal õhtul Lennusadamas. Euroopa parima õpilasfirma tiitlit püüab 41 ja üliõpilasfirma tiitlit 21 firmat.

Üliõpilasfirmade võistlusel astub üles Estonian Business Schooli üliõpilasfirma ScanMe mobiilirakendusega FindYourShade, mis aitab kliendil leida veebipoes enda nahatooniga sobituva jumestuskreemi.

Märksõnad
Tagasi üles