TalTech esitleb Euroopa teadusfoorumil plastjäätmete ringlusse toomise lahendust

PM Haridusportaal
Copy
PKK plastijäätmed: Doktoritöö uuringu objektiks valiti kasutatud plastid ja autorehvid.
PKK plastijäätmed: Doktoritöö uuringu objektiks valiti kasutatud plastid ja autorehvid. Foto: TalTech

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) Virumaa kolledži teadlased esitlevad Euroopa suurimal teadusfoorumil EuroScience Open Forum uuringut, kuidas orgaaniliste materjalide, nagu plastjäätmete, vanarehvide, porolooni, kunstmuru või tuulikulabade, ja põlevkivi koostöötlemisel ette valmistada lähtematerjale teistele keemiatööstuse harudele.

Selleks kasutatakse Eestis välja töötatud spetsiaalset põlevkivile sobivat pürolüüsi protsessi ehk materjali kuumutamist kinnises retordis õhu juurdepääsuta. Koospürolüüsis tekivad gaas, õli ja tahke jääk ehk poolkoks, mis kõik võivad leida praktilise kasutuse energeetikas, keemia- või ehitusmaterjalitööstuses.

Arendusprojekti teeb eriliseks see, et põlevkivi ja jäätmete koospürolüüsi saab praegu tööstuslikult rakendada Eesti põlevkivitööstuses ning pole vaja uusi seadmeid. Koospürolüüsis kasutatavaid materjale ei ole vaja üldjuhul eelnevalt sorteerida, puhastada ega pesta, mis tõttu see meetod on tõhus ega kuluta lisaenergiat.

Koospürolüüsi uuringud pälvisid Tallinna Tehnikaülikooli 2021. aasta parima arendustöö tunnustuse. Hindamisžürii liige, ettevõtlusprorektor Sven Illing kiitis arendustööd ja selle suurt potentsiaali Eesti tööstusele. Virumaa kolledži põlevkivi kompetentsikeskuse vanemteadur Hella Riisalu märkis, et kogu uurimisrühm on töö tulemustega väga rahul, kuna see on ringmajanduse progress. «Lisaks on kogu uuring aluseks nii rohepöörde kui ka ringmajanduse põhimõtete reaalsele rakendamisele põlevkivitööstuse ja teiste sektorite koostöös, kasutades olemasolevat tehnoloogiat,» märkis Riisalu.

Uuringut juhtinud Virumaa kolledži kütuste tehnoloogia teadus- ja katselabori uurimisrühma juht Olga Pihl kaitses 30. juunil 2022 edukalt teadustööd «Eesti põlevkivi ja polümeerjäätmete koospürolüüs». Uuringute läbiviimist teotatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi rahastatud projektist «Põlevkivi(produktide) väärindamine ja põlevkivi kompetentsikeskuse tegevusvaldkonna laiendamine».

Doktoritöö juhendaja professor Allan Niidu ja Olga Pihl tutvustavad Virumaa kolledži polümeerjäätmete koospürolüüsi teadus- ja arendusprojekti töö tulemusi Eesti boksis Euroopa suurimal teadusfoorumil EuroScience Open Forum juba sellel neljapäeval.

Tagasi üles