Õpetajad: kui uus valitsus palka oluliselt ei tõsta, tuleb streik (1)

PM Haridusportaal
Copy
Reemo Voltri.
Reemo Voltri. Foto: EHL

Eesti õpetajate esindusorganisatsiooni Eesti Haridustöötajate Liidu (EHL) volikogu otsustas sel nädalal, et kui loodav koalitsioon ei tõsta õpetajate töötasu uuest aastast ammulubatud 120 protsendini keskmisest palgast, hakkavad Eesti õpetajad sügisel streikima.

EHL-i juhi Reemo Voltri sõnul on ülikiire hinnatõus tõuganud Eesti õpetajad vaesusse ning Eesti koole ähvardab kvalifitseeritud õpetajatest tühjaksjäämine. «Juba aastaid lahkub koolidest oluliselt rohkem vajaliku haridusega õpetajaid kui juurde tuleb. Meie niigi ülikõrge õpetajate keskmine vanus kasvab iga aastaga aasta ning üle 90 protsenti õpetajatest on läbipõlenud või lähedaö sellele. Praegune järsk hinnatõus ja eesootav veel hullem talv ei jäta muud valikut, kui enda eest jõulisemalt seista,» ütles Voltri.

EHL edastas reedel ka streigiplaani teavituse loodava koalitsiooni läbirääkijatele. «Nagu on hiljuti osutanud Eesti juhtivad ettevõtjad erinevatest majandussektoritest, näiteks Hando Sutter, Guido Pärnits või Markus ja Martin Villig, ohustavad õpetajate kehv palk ja olematu järelkasv teravalt Eesti majandust ja seeläbi riigi võimet pakkuda vajalikke teenuseid. Õpetajate palga jäämine allapoole 120 protsendi riigi keskmist toob peatselt kaasa sisuliselt riigi pankroti,» ütles Voltri ja lisas, et sellele on juhitud ka peatsete valitsusparteide tähelepanu.

«Samuti pole riigi keskmisest madalama palga juures lootustki leida ega motiveerida üldisele eestikeelsele haridusele üleminekuks vajalikke õpetajaid. Ilma kiire ja suure õpetajate palgatõusuta kujuneb plaanitavast ühtsest eestikeelsest haridusest Eesti Vabariigi jaoks piinlik farss,» ütles EHL-i esimees.

«Küsimus on lihtne: kas Eesti Vabariik loeb õpetajat samaväärseks teiste kõrgharitud spetsialistidega või peab teda lihtsalt tubliks tööloomaks, keda võib narritada mikroskoopiliste palgatõusudega, mille hinnatõus järgmise kuuga ära sööb. Meie ettepandud 2000 eurot töötasu on 21. sajandi õpetaja töö komplekssust ja ülikõrgeid nõudmisi arvestades pigem tagasihoidlik. See vastab sellele, mida erinevad erakonnad on aastaid sõnades lubanud, aga pole ära teinud. Mõistame, et on keerulised ajad, seetõttu piirdumegi esialgu vaid elementaarsega,» ütles Eesti Haridustöötajate Liidu juht.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles