Eesti kõrgkoolid saavad kliimateadlikkuse edendamiseks ligi pool miljonit eurot (3)

PM Haridusportaal
Copy
Koolinoored on mures planeedi kliima pärast. Pilt on illustreeriv.
Koolinoored on mures planeedi kliima pärast. Pilt on illustreeriv. Foto: Urmas Luik / Parnu Postimees

Keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) rahastab 499 800 euroga kolme eesti kõrgkooli projekti, et ülikoolid saaksid ühiselt välja töötada kliimamuutuste mõju leevendamise ja kliimamuutustega kohanemise õpetamise strateegiad ja õppevahendid ning koolitada õpetajaid neid kasutama.

Projekti käigus analüüsivad Tartu ülikooli, Tallinna ülikooli, Eesti maaülikooli ja Norra Bergeni ülikooli teadlased, milliste õppeainete raames kliimamuutuste temaatikat praegu käsitletakse ja milliseid haridusstrateegiaid selleks kasutatakse. Samuti kirjeldatakse uusi strateegiaid, mis aitavad anda teadmisi kliimamuutuste, nende leevendamise ja nendega kohanemise kohta, võttes arvesse õpetajate ja vanemate isiklikke arvamusi, kalduvust oma uskumustele kinnitust otsida, kultuurilisi ideoloogiaid ja eetilisi aspekte.

Lisaks töötatakse välja haridusprogrammid, luuakse õppevahendid kõikidele sihtrühmadele ja toetatakse nende kasutuselevõttu haridusasutustes ning pakutakse välja soovitused õppekavade uuendamiseks. Projekti käigus valmivad ka koolitusmaterjalid ja täienduskoolitused ning kliimateadlikkuse hindamise vahendid, mis võimaldavad loodud õppevahendite kasutamise mõju jälgida.

KIKi elurikkuse ja kliima valdkonnajuhi Kai Eisenbergi sõnul levib kliimamuutuste teemal hulk eksiarvamusi, mis saavad alguse eelkõige teadmatusest. «Seetõttu on oluline, et selle teema käsitlemisse oleksid kaasatud nii lapsed kõikides vanustes kui ka haridustöötajad. Teadmised kliimamuutustest peavad alguse saama juba maast madalast ja eakohaste materjalidega, mida just see projekt pakubki,» sõnas Eisenberg.

Projekti ühel partneril Bergeni ülikoolil Norras on pikaajaline kogemus, kuidas teaduskommunikatsiooni abil suurendada teadlikkust ja toetada õpiprotsesse. Norra suursaadik Else Berit Eikeland sõnas, et kliimamuutused on Eesti ja Norra noorte jaoks ühine väljakutse ning on hea meel, et mõlema riigi ülikoolid saavad selles vallas nüüd edukalt koostööd teha. «Ainult ühiselt on meil lootus jõuda ÜRO säästva arengu eesmärkideni, mille üheks osaks on kliima tegevuskava koostamine,» märkis suursaadik.

Projekti juhi, Tartu ülikooli meteoroloogia ja klimatoloogia kaasprofessori Piia Posti sõnul on kliimateadlikkuse suurendamiseks oluline ühendada kliima- ja haridusteaduse parimad teadmised. «Eestis ei tugine teadlikkus kliimamuutuste leevendamisest ja nendega kohanemisest sageli teadusele. Seetõttu koostame projekti ühe väljundina ka lihtsa «Kliimamuutuste ABC», mille abil võiks iga Eesti inimene alustada oma teekonda kliimateadlikkuse poole. Nii on projekti laiem eesmärk hõlmata peale koolide ka kogu ühiskonda,» lisas Post.

  • Projekti kogueelarve on 588 000 eurot, millest KIKi vahendatav Euroopa Majanduspiirkonna toetus on 499 800 eurot. Projekti lõpptähtaeg on hiljemalt 30. aprill 2024.
  • Projekti rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna Finantsmehhanismi 2014−2021 programmi «Kliimamuutuste leevendamine ja nendega kohanemine» avatud taotlusvoorust «Kliimateadlikkuse suurendamine». Toetuse töötas välja keskkonnaministeerium.
  • Projekti «Kliimateadlikkus koolist ühiskonda: laste, noorte ja õpetajate võimestamine kliimamuutuste mõjude vähendamiseks» partnerid on Tartu ülikool, Eesti maaülikool, Tallinna ülikool ja Bergeni ülikool Norras.
Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles