Rakveres valmis kaks miljonit eurot maksnud põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskus

PM Haridusportaal
Copy
Rakveres valmis unikaalne põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskus
Rakveres valmis unikaalne põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskus Foto: Kristel Mänd

Rakveres avatakse kolmapäeval vastvalminud töö- ja tehnoloogiakeskus, mis loob kaasaegse ja mitmekesiste võimalustega õpikeskkonna tööõpetustundide läbiviimiseks Rakvere linna kõigi põhikoolide õpilastele ja nende õpetajatele; ehitise maksumus oli ligi 2 miljonit eurot.

Uus hoonekompleks asetseb kõikide Rakvere linna põhikoolide suhtes kesksel asukohal. Hoones on töövahendid nii metalli- kui ka puidutööks, õppeköök ja universaalne tööruum robootika- ja teooriatundideks ning muuks selliseks. Sümboolselt puidutöö õppimist silmas pidades on hoone ise ka üleni puidust, teatas Rakvere linnavalitsus.

Rakvere linnapea Triin Vareki sõnul oli töö- ja tehnoloogiakeskuse rajamise eesmärgiks tagada oma linna lastele kvaliteetne põhiharidus ja tänapäevased õpitingimused just kaasava hariduse põhimõtetest lähtuvalt ning vajadus tööõpetuse tundide läbiviimiseks püsis Rakveres juba aastaid. Liiati on uued tööliigid ja materjalid tänapäeval seadnud töö- ja tehnoloogiaõpetuse õpetamisele uued nõuded, eeldades ka mitmekülgsemalt varustatud õpetamis- ja tööruume.

«Projekti ettevalmistused algasid 2017. aastal, kui linnavalitsus esitas Euroopa Liidu tõukefondidele projektitaotluse toetusraha saamiseks. Positiivse rahastusotsuse saime 2018. aastal, 2019. viisime läbi arhitektuurikonkursi parima ideekavandi leidmiseks ja 2020. aastal läks ehitus hooga lahti,» meenutas linnapea.

Hoone ehitaja, Revin Grupp OÜ juhataja Kristjan Madissoni sõnul oli põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskuse rajamine ettevõttele huvitav väljakutse. «Allkirjastasime töövõtulepingu 2020. aasta detsembris, ent reaalselt õnnestus töödega alustada läinud aasta kevadel – üllatav lumerohkus ei võimaldanud lihtsalt teostada talvel vundamenditöid. Viimane valmis siiski plaanipäraselt,» rääkis Madisson.

Ta märkis, et tööd hõlmasid samuti olemasoleva garaažiosa renoveerimist. Kuna selle seinte seisukord osutus väga kehvaks, tehti tellija soovil lisatöid: lammutati vana garaaži seinad ja ehitati nende asemel uued.

«Konstruktsiooniliselt on tehnoloogiakeskuse maja puitehitis, mille valmistas suurte kogemustega kodumaine ettevõte Peetri Puit OÜ, mida tuntakse rohkem brändinime Arcwood järgi,» selgitas Madisson. «Oma olemuselt osutus projekteeritud maja konstruktsioon ehitajale tavapärasest raskemaks, ent ette tulnud raskused lahendasime omavahelise hea koostööga,» lisas ta.

Madissoni sõnul on hoone ruumiplaneeringult kõrgete lagedega ja väga avarate klassidega. Tänapäevase lahendusega paistab silma ka garaažiosa katus, mis on kaetud üha rohkem kasutust leidvate kukeharjamattidega.

Valminud objekti ühe keerukama osana tõi Revin Grupi juhataja välja valgustite ja tehnoloogiliste seadmete tellimine. «Mõlemal juhul avaldasid mõju nii koroonaviirus kui ka Ukraina sõda, mistõttu ei olnud täpset infot tarnegraafikute kohta. Ent nagu öeldakse: ületamatuid olukordi ei ole! Hangitud seadmed on kõrgtehnoloogilised, selliseid tavalistes töökodades ei kohta,» tähendas Madisson, lisades, et uuel hoonel on lisaks muule oma 12-kilovatine päikesepaneelide park.

Ühes tehnoloogiakeskusega ehitas Revin Grupp välja Tuleviku ja Lembitu tänavat ühendava väikese promenaadi, kuhu istutati puid ning paigaldati istepingid ja jalgrattahoidjad.

Hoone arhitektuuriprojekti autor on Joel Kopli arhitektibüroost Kuu arhitektid, sisekujunduse tegi Kristel Jakobson ja ehitas OÜ Revin Grupp.

Ehitise maksumus oli suurusjärgus 2 miljonit eurot, mida kaasrahastati Euroopa regionaalarengu fondist põhikoolivõrgu korrastamise meetmest ligi 800 000 euroga. Ülejäänud osas rahastas ehitust Rakvere linn.

Tagasi üles