K, 1.02.2023

TalTech pakub uut näitust ülikooli arhitektuurist ja inimestest

PM Haridusportaal
TalTech pakub uut näitust ülikooli arhitektuurist ja inimestest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
TalTech pakub vaatamiseks uut näitust
TalTech pakub vaatamiseks uut näitust Foto: TalTech

Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) pakub alates 15. juunist näitust «Kampus 60 – Tallinna Tehnikaülikool Mustamäe luidetel», mis pajatab loo ülikooli arhitektuurist ja inimestest.

Nii tähistab ülikool oma jõudmist Mustamäele, olles toona linnaosa esimene asukas seni hoonestamata liivaluidetel ja männisaludes. Näitusel saab ülevaate alates aruteludest 1962. aastal ja esimeste hoonete valmimisest 1970. aastate alguses kuni tänapäevani. Samuti sellest, kuidas üliõpilased ja õppejõud on nendes ruumides õppinud ja õpetanud, Mustamäe mändide all sporti teinud, ühiselamutubades elanud, aulas ja klubides pidutsenud.

Näiteks on ülikooli aulas toimunud lisaks teadus- ja õppesündmustele ka paljud Eesti muusika tähtsündmused alates Arvo Pärdi «Tabula rasa» maailma esmaettekandest kuni džäss-rock kontsertideni, rääkimata kaadritest filmis «Mehed ei nuta». Aula koos kaldauditooriumiga on 1960. aastate inseneriteaduse tippsaavutus ning selle akustikat peeti toona üheks parimaks Eestis.

Näituse kuraator ja arhitektuuriajaloolane Epi Tohvri kutsub kuni detsembrini avatud näitusele, kinnitades, et Mustamäe ülikoolilinnak on angloameerika tüüpi akadeemiline kampus, mis on tänapäevani üks parimaid ja terviklikumaid õppekeskkondi Eestis.

Näitusele on oodatud ülikooli vilistlased ja tudengikandidaadid, Mustamäe ja Nõmme elanikud ning loomulikult arhitektuurisõbrad.

Näitus ulatub üle Tallinna Tehnikaülikooli peamaja, samuti tasub ette võtta ka jalutuskäik läbi männituka Glehni lossi juurde ja sealt Nõmme keskuse poole üle Mente et Manu silla ja pöörata sealt alla spordihoone suunas.

Peamaja koridorides saab näha ülikooli teekonda Mustamäele, fotosid ehitustöödest ning imetleda Enn Põldroosi monumentaalpannood «Noorus». Eraldi juhitakse külastaja tähelepanu hoonete senisälilinud originaalelementidele.

Lisaks teoks saanud joonistele ja plaanidele saab näitusel näha ka teostumata visioone.

Märksõnad
Tagasi üles