See tähendab, et EKRE ja Keskerakonna mahahääletatud eelnõu kohaselt ei saa kedagi sundida osalema osaliselt muu õppekeelega lasteaiarühmas lapsevanema tahte- või sooviavalduse vastaselt. «Alushariduse ja lapsehoiu seaduseelnõuga säilib 100 protsenti eestikeelne lasteaed ning eelnõuga on tagatud iga lapse põhiseaduslik õigus saada eestikeelset õpetust,» toonitas Rass.
Ministeerium: KOVid ei saa juurde uusi kohustusi
Moonika Helme selgitas, et veel ühe põhjusena hääletati eelnõu vastu, sest sellega pandi kaasava hariduse põhimõtted ka koolieelsesse lasteasutustesse, mis tähendab, et kõigile HEV-lastele peab KOV juba uuest aastast tagama kõik tugiteenused. «Ehk et riik teeb seaduse ja paneb kohustused, mida täita pole võimalik, kuna juba koolidesse ei jätku HEV-lastele tugispetsialiste, rääkimata sellest, et raha ei anta, kohustused aga pannakse,» kirjutas Moonika Helme.
«Mitmed KOVi kohustused, mille EKRE seoses eelnõuga välja tõi, ei ole tegelikult uued, need on kohalikul omavalitsusel ka praegu. Kehtiv koolieelse lasteasutuse seadus näeb ette, et lapsele tuleb lasteaias tagada logopeedi ja eripedagoogi või muu tugiteenus ning täpselt sama kohustuse paneb KOVile ka alushariduse ja lapsehoiu seaduseelnõu,» kummutas Rass Moonika Helme väite.
Rass lisas, et kui omavalitsusel ei ole täna lapsele pakkuda seadusega ettenähtud tugiteenuseid, siis tõesti peab need tugiteenused lapse heaolu ja arengu toetamiseks tagama KOV.
«Aga nagu öeldud – see kohustus on neil ka täna. Eelnõu näeb ette tugiteenuste tagamise süsteemi korrastamise ja ühtlustamise kogu haridusvaldkonnas. See on vajalik, et toetada lapse sujuvamat üleminekut ühest haridustasemest teise ning tagada lapsele ja perele senisest terviklikum tugi lapse arengule ja vajadustele vastava haridustee kujundamisel,» lisas Rass.