Fermi Energia toetab tudengite õppimist tuumaenergeetika vallas

PM Haridusportaal
Copy
Eelmise aasta stipendiaat Rainer Kelk ja Fermi Energia juhatuse liige Kalev Kallemets.
Eelmise aasta stipendiaat Rainer Kelk ja Fermi Energia juhatuse liige Kalev Kallemets. Foto: Fermi Energia

Eestisse uue põlvkonna väikereaktoriga tuumajaama ehitamist kavandav ettevõte Fermi Energia annab välja kaks stipendiumi, et toetada Eesti tudengite välisõpinguid tuumaenergeetika vallas.

Stipendiumiga toetatakse välisõpinguid magistrantuuris kahe akadeemilise õppeaasta jooksul.

Euroopa Tuumaenergia Ühingu asepresidendi ja Fermi Energia juhatuse liikme Henri Ormuse sõnul panustab Fermi Energia vastutustundliku ettevõtjana mitmekülgselt noorte haridusse, sest tuumaenergia on teadmistemahukas valdkond ja eeldab head haridust.

«Me tahame, et meie spetsialistid oleksid õppinud välismaal maailma parimates tuumaenergeetika ja -tehnoloogia magistriprogrammides, et Eesti tuua parim valdkondlik teadmine. Me loome ka võimalusi koostöös oma rahvusvaheliste partneritega, et Eesti spetsialistid saaksid minna pärast õpinguid ka välismaale tööle ja praktikale, et ka väga vajalikke praktilisi oskuseid ja kogemusi koju tuua. Eesti noored on Eesti tulevik ja nende haridusse on vaja panustada, kui tahame viia Eesti energeetika kõrgtehnoloogilisse 21. sajandisse,» selgitas Ormus.

Eelmise aasta stipendiaat Rainer Kelk omandab magistrikraadi tuumatehnika teaduskonnas Lausanne´i Föderaalse Tehnoloogiainstituudi ja Šveitsi Zürichi Tehnikakõrgkooli (ETHZ) ühisprogrammi raames. «Pärast esimest Lausanne'is veedetud semestrit olen nüüd ETHZ Zürichi hingekirjas. Sel semestril õpime rohkem tuumajaamade ohutusest, riskianalüüsi tehnikatest ja materjalidest. Lisaks olen endale võtnud ka semestriprojekti, mille käigus modelleerin arvutusliku vooludünaamika abil naatriumil töötava soojusvaheti. Olen endale ka suveks välja valinud praktikakoha – juulist alates teen kolm kuud tööd Nagras. See firma tegeleb Šveitsis radioaktiivsete jäätmete lõppladestuse analüüsimisega ja planeerimisega,» ütles Kelk.

Stipendium antakse kaheks akadeemiliseks aastaks (2 x 10 kuud), 1000 eurot kuus. Stipendiumi saaja peab pärast õpinguid töötama 3 aastat Fermi Energias.

Fermi Energia jätkab seda, mida Eesti Energia alustas 14 aastat tagasi, kui kolm Tallinna Tehnikaülikooli tudengit Merja Pukari, Henri Ormus ja Kaspar Kööp said võimaluse minna õppima tuumaenergeetika magistriprogrammi Rootsi kuninglikku tehnoloogiainstituuti Eesti Energia stipendiumi abil. Nüüd on need kolm noort rahvusvahelisel tasemel karjääri teinud ja tunnustatud tuumaenergeetika spetsialistid, kes on ka kõik Fermi Energia kaasasutajad teiste oma ala spetsialistide seas.

Kandideerimiseks tuleb täita taotlusvorm, lisada motivatsioonikiri ning soovituskiri.

Tagasi üles