K, 1.02.2023

24 õpilasfirmat üle Eesti püüavad parima õpilasfirma tiitlit

PM Haridusportaal
24 õpilasfirmat üle Eesti püüavad parima õpilasfirma tiitlit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Õpilasfirma Tii toode
Õpilasfirma Tii toode Foto: JA Eesti

24 õpilasfirmat üle Eesti asuvad kolmapäevasel laadal ja neljapäeval toimuval pidulikul galal püüdma tänavuse parima õpilasfirma tiitlit ning õigust esindada Eestit JA Euroopa õpilasfirmade võistlusel.

Tänavusest õpilasfirmade võistlusest tahtis osa saada ligi 50 õpilasfirmat. Finalistid selgitati välja möödunud aasta tegevusaruande põhjal, mis tuli õpilastel ise kokku panna ja žüriile esitada. «Tegemist on põhjaliku 10 lehekülje pikkuse aruandega, mis võtab kokku õpilaste aasta jooksul tehtud töö ja tulemused. Aruande puhul võttis žürii arvesse õpilasfirmade originaalsust, sisukust ja finantstulemusi, plusspunkte võis saada ka huvitavatest seiklustest ja humoorikatest ebaõnnestumisest,» selgitas Junior Achievement Eesti tegevjuht Kersti Loor.

Edukad tuleb olla kolmes voorus

Finalistid asuvad võistlustulle kolmes voorus. Esmalt tuleb vestelda žüriiga, seejärel müüa oma tooteid kolmapäeval Solarise keskuses kell 16–19 toimuval õpilasfirmade laadal ning viimase sammuna esitleda oma toodet või teenust suurele publikule neljapäeval Tallinna kruiisiterminalis toimuval õpilasfirmade galal.

«Kes soovib, siis õpilasfirmadele saab kaasa elada täna Solarise keskuses toimuval õpilasfirmade laadal. Julgustan esitama õpilastele julgeid küsimusi – see on parim viis soojendada neid ette homseks finaaliks,» julgustas Loor kolmapäeval.

Eesti parima õpilasfirma auväärne tiitel tagab pääsme juulis teistkordselt Eestis toimuvale JA Euroopa õpilasfirmade võistlusele, kus osaleb ligi 40 õpilasfirmat Euroopast. Jagatakse ka mitmeid eriauhindu.

Tallinna Kuristiku gümnaasiumi õpilasfirma Aarid loodud matemaatikamäng õpetab 5- kuni 10-aastastele lastele liitmist, lahutamist, korrutamist ja võrratustehteid ning aitab lastel valmistuda kooliks.

Tallinna Kuristiku gümnaasiumi õpilasfirma Algus valmistab dekoratiivseid pisirohe kasvatuskomplekte.

Tallinna 32. keskkooli õpilasfirma BOKS disainib puuvillast lustakate sõnumitega meeste boksereid.

Tartu Jaan Poska gümnaasiumi õpilasfirma valmistab taimseid erimaitselisi kohvikreeme.

Tallinna 21. kooli õpilasfirma Drycycle toodab Eesti tööstuse materjali ülejääkidest jalgratta sadulakotte koos vihmakindla sadulakattega.

Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilasfirma Flexa toodab õhukesest lennukivineerist ja teksamaterjalist puslekuubikuid, mille ülesandeks on saada kuubiku sisemine külg väljapoole.

Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi õpilasfirma Hõng valmistab maisikiust biolagunevas teekotikeses lahustuvat maitsekohvi.

Tallinna 21. kooli õpilasfirma Kaiteki toodab ergonoomilisi palltoole, mis aitavad hoida rühti, parandada vereringet ja lihaste tööd.

Tallinna Lilleküla gümnaasiumi õpilasfirma Kolmekas on välja mõelnud kaardimängu «Punane Tsoon», mida mängides tulevad päevavalgele mängijate saladused ja fantaasiad.

Pirita majandusgümnaasiumi õpilasfirma KVA on loonud 6–12-aastastele lastele kaardimängu RÖÖR, mis arendavad loomingulist eneseväljendust ja mõtestatud rööprähklemist.

Läänemaa ühisgümnaasiumi õpilasfirma KäKo teeb geomeetriliste kujunditega joonlaudu ja koolitarvete komplekte.

Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilasfirma KäpArt on toonud turule Tartu koduta loomade varjupaiga disainitud kotte, postkaarte ja maale. 50 protsenti Käparti kasumist läheb varjupaiga loomade toetuseks.

Tartu Lilleküla gümnaasiumi õpilasfirma Lampi toodab kopra langetatud puudest valmistatud laua- ja põrandalampe.

Viimsi Gümnaasiumi õpilasfirma LaPoche tooteks on lihtsasti paigaldatav lisatasku, mis tagab kotis parema organiseerituse.

Tartu Tammeka gümnaasiumi õpilasfirma LuLu toodab vineerijääkidest kõrvarõngaid.

Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilasfirma Mani valmistab ja disainib nahatööstuse tootmisjääkidest leitud naturaalsest nahast kaarditaskuid.

Tartu Jaan Poska gümnaasiumi õpilasfirma Moosikratid valmistab värskeid ja huvitavate maitsekooslustega moose ja kastmeid.

Kadrioru Saksa gümnaasiumi õpilasfirma Neotime toodab nõukogudeaegsetest neoonlampidest multifunktsionaalseid disainkellasid.

August Kitzbergi nimelise gümnaasiumi õpilasfirma Note-IT tooteks on mitmekülgse disainiga ruudu-joonelised vihikud.

Põlva gümnaasiumi õpilasfirma Raamist Välja valmistab tammepuidust lennuki- ja kuusnurgakujulisi kõrvarõngaid.

Võru gümnaasiumi õpilasfirma Rivers valmistab haavapuust kalastuslante, mis on mõeldud jõeforelli püüdmiseks.

Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilasfirma Seif valmistab metallist kaarditaskuid, mille disainis on kasutatud naturaalset kiltkivi.

Võru gümnaasiumi õpilasfirma Tii valmistab erinevate piltidega teemehikesi ehk teekomplekte, mida saab mugavalt tassiservale asetada, nagu istuksid mehikesed tünnisaunas. Sel aastal said valmis ka Eesti Vabariigi presidentide piltidega teekomplektid.

Voka avatud noortekeskuse õpilasfirma Väike Rõõm pakub 3–16-aastastele lastele ja noortele personaalseid meelelahutusprogramme.

JA Eesti tähistab tänavu oma 30. tegevusaastat. Õpilasfirmasid on Eestis loodud juba 30 aastat ja õpilasfirmade võistlus toimub tänavu 27. korda. Eesti parim Õpilasfirma 2022 võistlust toetavad Edu ja Tegu programm Euroopa Sotsiaalfondist, SEB Pank, Aitan Eestit MTÜ, Graanul Invest, Wise, Coca-Cola HBC ja Eesti e-kaubanduse Liit. Eesti parima õpilasfirma riietab Euroopa võistluseks moodsaks ja stiilseks Kaubamaja.

Märksõnad
Tagasi üles